Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Wrześniowy numer (2009 r.)

Str. 2
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
"Sukces" Tuska to większe bezrobocie
Rząd odetchnął z ulgą. Ogłoszony 28 sierpnia wynik 1,1 wzrostu  gospodarczego w drugim kwartale 2009 r. pozwolił Tuskowi chwalić się sukcesem po ostatnim spadku w sondażach.  Rząd się tylko wtedy martwi o bezrobocie jeśli jego wzrost  przyczyni się to wyborczej niepopularności Platformy (lub PSL). Natomiast ekipa Tuska cieszy się, że jak na razie wzrost bezrobocia jest dobrym straszakiem i przyczynił się do mniejszej liczby akcji strajkowych.

Str. 3
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Tusk atakuje związki zawodowe
Rząd PO atakuje związki zawodowe. Planuje nowelizację ustawy o związkach zawodowych, która ma zawierać m.in. podwyższenie progu reprezentatywności związków tak, aby liczba członków musiała być powyżej 25-33 proc. załogi, żeby związek był reprezentatywny.

Str. 4
IDEE W RUCHU - 5 stron analiz i argumentów
Kryzys* Kryzys* Kryzys* Kryzys* Kryzys*
To jeszcze nie koniec
Ostanie wskaźniki ekonomiczne pokazujące Japonię, Hong Kong, Francję i Niemcy wychodzące z recesji, zostały przywitane w niektórych rejonach jako zwiastun końca światowego kryzysu ekonomicznego. Czy wskaźniki rzeczywiście zapowiadają gospodarczą poprawę?

Str. 5
70 rocznica II wojny światowej
Wojna imperiów
Siedemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej to doskonała okazja aby na nowo przypomnieć tragizm i barbarzyństwo konfliktów zbrojnych. To także moment w którym możemy na nowo przemyśleć pewne sprawy związane z tym najtragiczniejszym w dziejach ludzkich konfliktem.
Inicjatywa "Stop Wojnie"
Sondaż nt. wojny w Afganistanie - Wycofać wojska!
Str. 6-7
70 rocznica II wojny światowej

Ostateczne barbarzyństwo nazistów
Nie ma wątpliwości co do barbarzyństwa przywódców Niemiec. Ich okupacja Zachodniej Europy była brutalna, ich postępowanie na okupowanych terytoriach Polski i Rosji barbarzyńskie a ich traktowanie europejskich Żydów najgorszym horrorem XX wieku. Ale wciąż konieczne jest zrozumienie jak do tego doszło.

Str. 7
Co słychać?

Cytaty z prasy.

Str. 8
PYTANIA W RUCHU
Państwowy kapitalizm i dzisiejszy kryzys

Wraz z grzęźnięciem globalnego kapitalizmu w kryzysie, rządy na świecie śpieszą z użyciem zasobów państwowych by powstrzymać zarazę i wyciągnąć system z zadłużenia. Po dwóch dekadach twierdzenia, że rynek funkcjonuje najlepiej - państwo powraca. Przyczyną tego nie jest jakaś wielka teoria. Jest to czysty pragmatyzm. Kryzys pokazuje, że aby kapitalizm funkcjonował państwa nie mogą ograniczać się tylko do wyznaczania reguł lecz muszą także odgrywać aktywną rolę. Dla socjalistów rodzi to dylemat

Str. 9
Strajki * Protesty *
KGHM; Enea; Kopalnia Kwarcytu – Łączna; Stocznia Marynarki Wojennej – Gdynia; PGE; Pielęgniarki i położne – Radom; Cegielski –Poznań; PKS – Kielce; Nauczyciele.
Str. 10
Film * Film * Film * Film * Film * Film *
Głód i gniew

Hunger [Głód] opowiada o strajku głodowym, jaki miał miejsce w ulsterskim więzieniu Maze w 1981 roku w odpowiedzi na upartą odmowę udzielenia przez rząd Thatcher statusu więźniów politycznych przetrzymywanym w tych więzieniach członkom IRA i był kulminacją trwających kilka lat protestów. Głównym bohaterem jest (albo stopniowo staje się) lider strajku, Robert Gerard Sands znany jako  Bobby Sands, członek Provisional IRA.
Str. 12
OKUPACJA AFGANISTANU
Afganistan po wyborach - Kryzys pogłębia się

Kryzys sił okupacyjnych pogłębia się. Admirał Mike Mullen, dowódca amerykańskiego Kolegium Szefów Połączonych Sztabów, ostrzegł w ostatnim tygodniu, że opór przeciw okupacji narasta. Dzieje się tak pomimo wysłania dodatkowych 17 000  amerykańskich żołnierzy w celu rozpoczęcia  nowej „ofensywy” (tzw. „surge”) przeciw talibom. Mullen stwierdził: ”Myślę, że sytuacja jest poważna i się pogarsza. Talibowie stosują coraz lepszą i bardziej wyszukaną taktykę”.
OKUPACJA AFGANISTANU
Wycofać wojska

Pogrzeb kpt. Daniela Ambrozińskiego. który zginął w Afganistanie... Żaden z polityków nie potrafi sensownie wyjaśnić dlaczego 2000 polskich żołnierzy obecnie stacjonuje w Afganistanie.