Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Wrześniowy numer (2008 r.)

Str. 1
Była już Moskwa - nie chcemy Waszyngtonu
Gdy kilka lat temu na demonstracjach Inicjatywy Stop Wojnie skandowano „Miller, Kwaś­niewski, dwa Busha pieski” protestujący mieli na myśli gorliwość ówczesnego premiera i prezydenta do spełnienia zbrodniczych próśb prezydenta USA i jego administracji. Nie wiedzieliśmy jednak, że Miller i Kwaśniewski gotowi byli udzielić zgody na ośrodek CIA na terytorium Polski, gdzie agenci wywiadu amerykańskiego torturowali więźniów.Późniejsze rządy nie ujawniły faktu istnienia w Polsce więzienia CIA. Ostatnio sprawa została nagłośniona ponownie.

Str. 2
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Od manifestacji do strajku
Przedstawiamy treść ulotki rozdawanej na demonstracji NSZZ Solidarność 29 sierpnia 2008 r.

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Nacjonalizacja w USA - klęska wolnego rynku
Administracja Busha dokonała nacjonalizacji dwóch firm zaliczających się do największych korporacji świata. W piątek 5 września sekretarz skarbu Henry Paulson powiedział szefom gigantów hipotecznych Freddie Mac i Fannie Mae, że nie mają wyboru – muszą zaakceptować przejęcie przez państwo. Dwa dni później ogłoszono nacjonalizację, chociaż nie chciano tak nazwać tej operacji. Powiedziano więc o „przejęciu kontroli”.

Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Na armii nie wolno oszczędzać - a na czym wolno?
„Na armii nie wolno oszczędzać” – powiedział w dniu Wojska Polskiego Lech Kaczyński. A na czym wolno oszczędzać?
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Szpitale na sprzedaż
Tchórzliwa, pół jawna, prywatyzacja ochrony zdrowia idzie naprzód pełną parą. Projekt ustawy Platformy Obywa­tel­skiej zakłada, że publiczne szpitale, które nie zostaną spółkami, stracą kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Walka o emerytury trwa

Tchórzliwa, pół jawna, prywatyzacja ochrony zdrowia idzie naprzód pełną parą. Projekt ustawy Platformy Obywa­tel­skiej zakłada, że publiczne szpitale, które nie zostaną spółkami, stracą kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Str. 4
Nie dla baz USA - Prawda o tzw. "tarczy antyrakietowej"
Rząd polski podpisał z rządem USA umowę na temat lokalizacji w Polsce amerykańskiej bazy rakietowej w ramach systemu tzw. „tarczy antyrakietowej”. Nazwa ta ma celowo zmylić, że służy on celom obronnym. W rzeczywistości „tarcza” jest systemem ofensywnym, jak otwarcie mówi neokonserwatysta amerykański Lawrence F. Kaplan. "Nie chodzi o obronę, to broń ofensywna i właśnie dlatego jest nam potrzebna" oraz "obrona rakietowa nie ma tak naprawdę bronić Ameryki. To narzędzie służące globalnej dominacji". Czytaj co znajduje się w podpisanej umowie.

Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*
Afganistan - NATO morduje cywilów
22 sierpnia ponad 90 cywilów, w tym 60 dzieci, zginęło po nalotach w zachodniej prowincji Herat. USA i ich sojusznicy twierdzą, że zginęło 5-7 cywilów. Jednak tym razem zarówno komisja (marionetkowego) afgańskiego rządu jak i wstępny raport ONZ potwierdziły liczbę 90 zgonów.

IDEE W RUCHU
4 strony analiz i argumentów

Str. 5
NOWY IMPERIALIZM
Pakistan - Determinacja w walce
Pakistański socjalista analizuje sytuację po dymisji Musharrafa
.

Str. 6-7
NOWY IMPERIALIZM
Niestabilny Świat
Siedmiodniowa wojna między Rosją i Gruzją jest krwawym przypomnieniem o tym jak niestabilny stał się porządek światowy od zakończenia Zimnej Wojny. W ciągu dziewiętnastu lat od upadku Muru Berlińskiego były dwie wojny w Zatoce Perskiej, inwazja na Afganistan, wojna na Bałkanach, rosyjska inwazja na Czeczenię, wojna w Somalii, izraelska inwazja na Liban i destabilizacja Pakistanu. Co takiego jest w nowym porządku światowym, co uczyniło go tak skłonnym do działań wojennych?

Str. 7
NOWY IMPERIALIZM
George Bush największym przegranym wojny kaukaskiej
Saakaszwili przegrał na Kaukazie, a razem z nim w skali globalnej USA. Poza nagłówkami gazet, administracja Busha jest mocno krytykowana przez ekspertów za prowadzoną politykę w stosunkach z Rosją, a zapoczątkowaną już przez Billa Clintona. Zmierzała ona do osłabienia Rosji po zakończeniu zimnej wojny poprzez rozszerzenie struktur NATO aż do granic z Rosją.

Str. 8
PYTANIA W RUCHU
Czy świat jest przeludniony?
Argument przeludnienia opiera się na fałszywych podstawach, ponieważ odwraca związek pomiędzy ludźmi i ich środkami utrzymania, pozostaje poza tym w całkowitej rozbieżności z historycznymi i współczesnymi faktami.

Str. 9
Strajki * Protesty *

Oświata - Potrzebna akcja strajkowa i jedność; PKP-Kolejarze - Walka o emerytury; Szpital Starachowice - Przeciw prywatyzacji szpitala I; Szpital Dąbrowa Górnicza - Przeciw prywatyzacji szpitala II; ZMK Malbork - Stop prywatyzacji transportu miejskiego; Górnictwo - Podwyżki muszą być, inaczej strajk; PKS Lublin - Dziś blokada jutro strajk; Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Protestowali celnicy, teraz czas na służby fitosanitarne;

Str. 10
Sport* Olimpiada* Sport* Olimpiada* Sport*
„Tajemnice Westerplatte” Pawła Chochlewa - POPiS cenzury
„Tajemnice Westerplatte” Pawła Chochlewa miał być bardziej krytyczną wersją wydarzeń z września 1939 roku. Krytyczną, a nie antypolską, czy nawet antypatriotyczną. Bohaterowie przyszłego obrazu nie mają być malowanymi herosami, ale ludźmi mającymi swoje słabości. To jednak wystarczyło: młody reżyser ośmiela się szargać narodową świętością..
Co słychać?
Cytaty z prasy.
Str. 12
Światowa Kampania Klimatyczna - Poznań 2008
Klimat teraz!

Już za rok w Kopenhadze odbędzie się decydujące międzynarodowe spotkanie, na którym muszą zapaść wiążące decyzje. Wcześniej, w grudniu tego roku, podobne spotkanie odbywa się w Poznaniu. To od wyników rozmów w Poznaniu zależy, czy w Kopenhadze uda się przyjąć nowy Protokół z Kioto. Na całym świecie różne organizacje i grupy podejmują różne działania, mające przekonać polityków do odpowiedzialnych decyzji. Kulminacją tych działań jest Dzień Akcji na rzecz Klimatu - odbywający się co roku na całym świecie. W tym roku odbędzie się on 6 grudnia. W tym dniu w Polsce wyjdziemy na ulice Poznania.
PUBLICZNE SPOTKANIE PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI
Czy grozi nam nowa zimna wojna?

Wtorek, 16 września 2008 r., godz. 18.30, FZZ "Metalowcy", ul. Długa 29, I piętro, sala 107 (blisko stacji metra Ratusz