Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

s1 s1

Wrześniowy numer (2007 r.)
(można przeczytać niebieskie tytuły):

Str. 2
Wybory 2007 *Wybory 2007 * Wybory 2007 *
Co jest, a co nie jest, stawką w wyborach?
System parlamentarny nie ogranicza ekonomicznej władzy szefów wielkich korporacji i banków. Nie oznacza to jednak, że wybory do parlamentu nie są ważne.

1,2 miliona zginęło z powodu wojny Busha
Opublikowane we wrześniu badania prowadzone wśród Irakijczyków ujawiają, że w wyniku konfliktu w Iraku śmierć ponieść mogło do 1, 2 mln ludzi.

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
PiS wzbogaca miliarderów - Wykopmy Kaczyńskiego

Nadchodzące wybory parlamentarne nie dają wyborcy realnego wyboru, jeśli będzie brać pod uwagę tylko dzisiejsze partie sejmowe.

Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Głosujmy na Polską Partię Pracy - Trzeba się zjednoczyć!
Nawet przed wyborami możemy wyciągnąć wnioski na przyszłość. Jeśli chcemy pokonać politykę służącą wielkiemu biznesowi, musimy stworzyć szeroką alternatywę. Absurdalne jest, że co najmniej cztery komitety wyborcze na lewo od LiD chcą startować w wyborach.

Str. 4
WEEKEND ANTYKAPITALIZMU - Socjalizm Oddolny 2007 - 16-18 listopada
Co możemy więc zrobić, aby zbudować alternatywę wobec systemu opartego o wyzysk, wojny i dyskryminację? Zapraszamy na weekend spotkań i dyskusji na ten temat.

Str. 5
Wycofać wojska z Iraku i Afganiztanu* Nie dla "tarczy"
Wojna to pokój
W długo oczekiwanym raporcie dla amerykańskiego Kongresu głównodowodzący wojsk USA w Iraku, gen. Petraeus stwierdził, że Stany Zjednoczone osiągają swoje cele militarne.Czytając wypowiedzi Petraeusa przypomina się książka Orwella: „1984 r.”. Tak, jak w wyobrażonym orwellowskim świecie głoszono, że „wojna to pokój”,

Czy USA rzeczywiście zbombardują Iran?
"Byłem dość sceptyczny. Z czasem jestem coraz mniej. Oni są zdesperowani. Czegokolwiek się tkną zamienia się w ruinę. Istnieje nawet niebezpieczeństwo, że utracą kontrolę nad ropą na Bliskim Wschodzie" - Noam Chomsky.

Str. 6
KAMPANIA WRZEŚNIOWA

Kompromitacja władzy, bohaterstwo zwykłych ludzi
Historia klęski, lecz także historia bohaterstwa, odwagi,  i poświęcania zwykłych żołnierzy. To również historia nikczemnej małostkowości, totalnej kompromitacji i bezprzykładnego braku wyobraźni najwyższych władz państwa polskiego, tych samych, dodajmy, z którymi do pokrewieństwa ideowego i duchowego przyznaje się tak chętnie wielu polskich polityków (m.in. Kaczyńscy i Tusk).

Str. 7
KAMPANIA WRZEŚNIOWA
Brakowało rewolucyjnej alternatywy
Należało organizować opór oparty na samouzbrojeniu ludności - czyli pod oddolną kontrolą demokratyczną – niezależnie od klasy rządzącej i oficerów wojskowych, do których należało podchodzić z wielką podejrzliwością.
Kalendarium hańby
Polityczna odpowiedź polskich władz na coraz bardziej brutalną i antysemicką politykę nazistów pokazuje, że nie można było liczyć na prowadzenie przez nich skutecznej walki z hitlerowską napaścią na Polskę we wrześniu 1939 r.

Str. 8
Pytania w ruchu* Pytania w ruchu *
Co się zmieniło, a co pozostało to samo?
Kapitalizm dzisiaj
Karol Marks jako pierwszy przeprowadził całościową analizę struktury kapitalizmu i praw jego rozwoju. Warto przeprowadzić porównanie dzisiejszego kapitalizmu z kapitalizmem czasów Marksa, aby dostrzec, co się zmieniło, a co pozostało takie samo.

Co słychać?
Cytaty z prasy

Str. 9
Strajki * Protesty *

MPK Kielce - wygrana walka kierowców; Huta Aluminium Konin-Impecxmetal - Wywalczyli podwyżki i przywrócenie do pracy strajkujących; Szpitale Ciechanów, Płock - Lekarze osiągnęli podwyżki strajkiem; Fabryka Dywanów "Agnella" Białystok - Bardzo szybkie zwycięstwo; SZpital Naklo nad Notecią - Pracownicy i pacjenci bronią szpitala; Wisan Skopanie - Szwaczki: chcemy podwyżek i lepszych warunków zatrudnienia; Huta Stalowa Wola - Żądamy gwarancji zatrudnienia.

Str. 10
Film* Film* Film* Film* Film* Film*
Nowy film Kena Loacha
"Praca nie czyni wolnym"

W 1973 roku Biko dostał zakaz jakichkolwiek przemówień publicznych. Mimo tego kontynuował działalność z narażeniem życia. 18 sierpnia 1977 roku został zatrzymany na podstawie ustawy o terroryzmie. Przewieziono go do więzienia w Port Elizabeth, gdzie był bity, głodzony i torturowany (m.in. przywiązywano go na cały dzień do kraty okiennej). Zmarł z wycieńczenia 12 września.
List do redakcji
Przeciw budowie jakichkolwiek tarcz

Str. 12
Nie wybieram wojny! - DEMONSTRACJA ANTYWOJENNA 13.10.2007
Wycofać wojska z Iraku i Afganistanu! Nie dla "tarczy antyrakietowej"