Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Styczniowy numer (2009 r.)

Str. 2
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Globalny kryzys coraz głębszy
Świat stoi dziś przed ogromnym, dramatycznym kryzysem. To więcej niż kryzys finansowy czy recesja. Odkąd administracja Busha nie interweniowała, by zapobiec upadkowi banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 r., kryzys stał się nie tylko ekonomiczny, ale także polityczny i ideologiczny.

Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Zerwać stosunki z Izraelem
18 stycznia Izrael przerwał swoje ataki na Gazę w sposób, który pokazuje jak zależne jest to państwo od poparcia finansowego i militarnego USA.

Str. 3
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Tusk przykręca śrubę - trzeba walczyć
Już nikt nie może udawać, że globalny kryzys ekonomiczny ominął Polskę. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy zwiększyła się w grudniu 2008 r. aż o 76 tys. osób. wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – czyli codziennie 2500 osób ląduje na bruku. A to dopiero początek kryzysu.

Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
10-miliardowy prezent Tuska dla bogatych

W nowym roku Donald Tusk powiedział, by w obliczu kryzysu „nie żądać coraz więcej i więcej ”. Niektórzy nie muszą żądać – rząd im daje. Bogaci będą teraz płacili mniej podatków.

Str. 4
NIE PŁAĆMY ZA ICH KRYZYS
Zapowiedzi zwolnień - brońmy się przed nimi
16 stycznia opublikowano dane dotyczące pla­nowanych zwolnień grupowych. Przedstawiamy listę firm, które zawiadomiły o nich urzędy pracy. Podajemy łączne dane dla województw oraz nazwy firm, mających w nich siedzibę, które zapowiadają zwolnienie największej liczby osób. Zwolnienia te nie muszą być nieuchronne - strajki i okupacje mogą im zapobiec. Co więcej jeśli firmy się upierają, że muszą zwal­niać, powinny zostać upaństwowione. Nie płaćmy za ich kryzys!

IDEE W RUCHU - 4 strony analiz i argumentów
Str. 5
Wolna Palestyna
Dlaczego Izrael zaatakował Gazę?
Izrael dopuszcza się masowego morderstwa w Gazie Szpitale i kostnice w Gazie pękają w szwach od martwych i rannych. Barbarzyński atak izraelski, który rozpoczął się 27 grudnia, spowodował śmierć setek Palestyńczyków.

Str. 6
Wolna Palestyna

Izraelska strategia terroru przeciwkom Palestyńczykom
Kiedy Izrael wchodzi w stan wojny, ma jedną prostą strategię. Uwięzić miliony ludzi między czołgami a samolotami, odciąć całą żywność, wodę i elektryczność, systematycznie wyburzać budynki. To jest właśnie morderczy cel inwazji lądowej i ataków powietrznych przeciwko Palestyńczykom w Gazie. Izrael nie rozróżnia "bojowników" i "cywilów" wśród Palestyńczyków -jego celem jest cała ludność.
Wolna Palestyna
Historia oporu Hamasu
Hamas wyrósł z nędzy i beznadziei obszarów, na których Palestyńczycy żyli przez dekady pod butem izraelskich rządów wojskowych. Hamas odrzucał wspierany przez USA "proces pokojowy" i ostrzegał, że porozumienie z Oslo podpisane w 1993 roku niczego nie przyniesie Palestyńczykom.

Str. 7
Wolna Palestyna
Gniew Egipcjan przeciwko znienawidzonemu reżimowi
Od momentu, gdy Izrael rozpoczął swój atak na Gazę, w Egipcie wybuchły masowe demonstracje. Ponad ćwierć miliona ludzi wzięło udział w demonstracjach w ciągu dwóch pierwszych dni. Protesty odbywały się niemal na każdym egipskim uniwersytecie, na zewnątrz dużych meczetów i przed budynkiem Związku Prasy w Kairze.

Wolna Palestyna
Długa udręka Palestyny
Strefa Gazy jest faktycznie największym na świecie obozem więziennym. Mieszkańcy tej enklawy znaleźli się tu po tym jak syjonistyczne gangi terrorystyczne wypędziły ich z własnych domów w czasie zakładania państwa Izrael w 1948 roku. To wydarzenie - znane po arabsku jako Nakba (katastrofa) - wiązało się z czystką etniczną polegającą na wypędzeniu 750 tysięcy Palestyńczyków. Zbiegli oni do Strefy Gazy, na Zachodni Brzeg Jordanu i do innych krajów.

Str. 8-9
RÓŻA LUKSEMBURG
Walczyła sercem i umysłem przeciw systemowi
90 lat temu - 15 stycznia 1919 r. - została zamordowana Róża Luksemburg. Róża Luksemburg nie poprzestała tylko na myśleniu, pisaniu i mówieniu o rewolucji. Jej życiowe motto brzmiało: ”Na początku był czyn”.

Str. 9
RÓŻA LUKSEMBURG
Mówi Róża Luksemburg

CYTATY z prac Róży Luksemburg.

Str. 10
Strajki * Protesty *

Górnicy - ZZGwP: Górnicy pikietują Sejm; NSZZ "Solidarność": Związkowcy przeciw niszczeniu emerytur; Bojowo nastawieni szeregowi związkowcy - nie liderzy; Góóórnictwo: Górnicy zapowiadają walkę o płacę; Ochrona zdrowia: Pielęgniarki organizują okupacje i głodówki - Jarosław, Lubartów, Warszawa; Kolejarze - Kozłów, Kraków: Bronią lokalnych połączeń; Zakłady Mięsne "Viando" - Radojewice: Odmowa kierowców.

Str. 12
DZIAŁAJ Z INICJATYWĄ
STOP RZEZI GAZY - protesty przeciwko krwaej izraelskiej agresji organizowane przez Inicjatywę "Stop Wojnie".

DZIAŁAJ Z INICJATYWĄ
Nie dla NATO

Protesty w Krakowie i Strasburgu organizowane przez Inicjatywę "Stop Wojnie".