Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Styczniowy numer (2008 r.)
(można przeczytać niebieskie tytuły):

Str. 2
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Służba zdrowia chora na neoliberalizm
To co należy zrobić w pierwszej kolejności, to zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia. Należy regularnie zwiększać te nakłady, tak aby dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i tanich leków mieli wszyscy potrzebujący.

Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Niestabilność globalnego kapitalizmu

Gospodarka światowa rozpoczyna nowy rok w bardzo niestabilnym stanie. Jej motor, gospodarka USA, ma duże problemy. Także w sferze geopolitycznej dominacja USA jest podważana na różnych frontach.

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Zwycięstwo górników... ale Budryk wciąż walczy

Większość górników odniosło ogromne zwycięstwo nad rządem po tylko jednodniowej akcji strajkowej. Jednak w  kopalni "Budryk" walka się jeszcze nie skończyła.

Manifestacja pracowników oświaty

Str. 4
Polemika * Polemika * Polemika * Polemika *
MICHNIK: ideolog niehamowanego kapitalizmu

Dla Michnika zadaniem inteligencji nie jest kwestionowanie przejawów antydemokratycznych „we własnym obozie”, czy w ogóle panującej ideologii establishmentu – lecz raczej bezkrytyczne powtarzanie banałów o prawach rynku, o demokracji parlamentarnej jako najlepszej z możliwych oraz o zagrożeniach ze strony mas.

Str. 5
Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*

Kenia - Walka o demokrację
Kampania na rzecz albo ponownego liczenia głosów albo przeprowadzenia wyborów musi trwać.

Kenia - Kolonialne panowanie
Brytyjczycy przejęli dzisiejszą Kenię w późnym XIX wieku. Wtedy nazywano tę ziemię Brytyjską Afryką Wschodnią. Stworzyli system pośredniego rządzenia "wodzów", których Brytyjczycy sami mianowali.

Kenia - Sojusznik Zachodu
Dziś USA widzą w Kenii strategicznego sojusznika w  "wojnie z terrorem" szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że wśród sąsiadów Kenii znajdują się Etiopia, Somalia i Sudan.
Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*
PAKISTAN - Zabójstwo Bhutto
Benazir Bhutto, była premier Pakistanu, została zamordowana 27 grudnia w brutalnym ataku samobójczym. Powrót Bhutto do Pakistanu był częścią wspieranego przez USA planu utrzymania rządów Perveza Musharrafa, pakistańskiego prezydenta i byłego dowódcy armii a także kluczowego sojusznika Busha w regionie.

Str. 6
Rząd Tuska i USA - WOJNA W NOWYM OPAKOWANIU
Jeśli zdrapiemy wierzchnią warstwę „piarowskiego” lakieru okaże się, że w istocie polityka zagraniczna i wojskowa rządu Tuska jest tylko twórczą kontynuacją polityki rządu Kaczyńskiego (tak, jak w istocie Kaczyński kontynuował politykę rządów SLD).

Str. 7
WYBORY PREZYDENCKIE W USA
Czy Demokraci są inni?

Styczniowe prawybory w Iowa i New Hampshire rozpoczęły walkę o prezydenturę USA. Będą to najdroższe wybory w historii Stanów - szacuje się, że kandydaci wydadzą do listopada miliard dolarów. Pieniądze te mogłyby nakarmić wszystkie niedożywione dzieci w tym najbogatszym kraju świata - czyli jedno dziecko na sześć.

Str. 8
Foucault i historia
Michel Foucault (1926 – 1984) był jednym z najbardziej kontrowersyjnych i oryginalnych historyków XX wieku. Jego idee były przedmiotem nieustannego ataku prawicowców – korzystano z nich jednak również po to, by atakować lewicę rewolucyjną.


Str. 9
Strajki * Protesty *

Fiat Auto Poland -Pracownicy chcą 1000zł podwyżki; Kolejarze - Nikt nie chce pracować za 1000zł,;SPA "Klonowicza" -Szczecin Kierowcy walczą o podwyżki; Poltegor – Wrocław -Udany strajk ; OZZPiP - Pielęgniarki gotowe do strajku ; Spółki chemiczne - Presja na wzrost płac ; Cukrownia – Lublin - Walka o zakład pracy.

Str. 10
* Książka * Książka * Książka
„STRACH” PROKURATURY

Książka Grossa wywołała burze nie tylko wśród dziennikarzy i historyków. W prokuraturze krakowskiej toczy się postępowanie przeciwko polsko-amerykańskiemu historykowi. Państwo czuje się „urażone”, bo naród polski jest szkalowany. Polska spuścizna narodowa jest krystaliczna i nikt nie może tego podważyć.
Co słychać?
Cytaty z prasy.

Str. 12
ZNP - Dość klepania biedy - czas na walkę o podwyżki
Związek Nauczycielstwa Polskiego na 18 stycznia zapowiedział manifestację nauczycieli w Warszawie. ZNP szacuje, że weźmie w niej udział około 10 tys. osób.

Demonstracja w 5. rocznicę ataku na Irak
ŚWIAT PRZECIW WOJNIE

Sobota, 15 marca 2008 r. w Warszawie.