Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Styczniowy numer
(można teraz przeczytać niebieskie tytuły):

Str. 2
Recenzja - Uwolnić umysły i nie tylko
Zniewolony umysł 2. Książka ta jest antologią składającą się z 11 różnych tekstów starających się przełamać dominację ideologii i polityki neoliberalnej nad naszymi umysłami

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Połóżmy kres antysocjalnej i militarystycznej polityce Kaczyńskich

*Rok 2007 zaczyna się zapowiedziami ewentualnych strajków. * Wojna w Iraku jest najważniejszym faktem politycznym na świecie. *Polska zwiększa swój kontyngent w Afganistanie, gdzie wojna staje się coraz bardziej krwawa. *Wciąż istnieje potrzeba tworzenia politycznej opcji dla wszystkich, którzy chcą się przeciwstawić antysocjalnej polityce rządu i sejmowej opozycji. *Plany prywatyzacyjne Kaczyńskich.

Str. 4
Rozmowa z Mario Galdamezem

Pinochet: neoliberalny duktator

Mario Galdamez był więźniem politycznym reżimu Pinocheta, który musiał w końcu opuścić Chile. Od lat mieszka w Polsce. Andrzej Żebrowski z Pracowniczej Demokracji rozmawiał z nim w związku ze śmiercią Pinocheta w grudniu ub. roku – o rządzie Allende'go, puczu Pinocheta i dzisiejszej sytuacji w Chile.

Przebieg wydarzeń chilijskich 1969-1973 r.

Str. 5
Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata *
Etiopia przyłącza się do imperialistycznej krucjaty Busha
Inwazja etiopskich oddziałów na Somalię, która miała ostatnio miejsce, jest bezpośrednim skutkiem amerykańsko- brytyjskiej „wojny z terrorem”. Grozi ona dalszą destabilizacją tego regionu świata, który jest systematycznie wyniszczany zarówno przez wojny jak i klęski głodu.

Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata *
USA atakują Somalię
George Bush postanowił interweniować zbrojnie w Somalii. Samoloty bojowe USA przyniosły śmierć Somalijczykom w drugim tygodniu stycznia. Tym samym USA otworzyły nowy front w “wojnie z terrorem”.

Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata *
Egipscy strajkujący pokonują prywatyzację
Pod koniec grudnia ponad 20 tys. pracowników włókienniczych w Mahal el Kubra z sukcesem zastrajkowało przeciw prywatyzacji.
Podczas strajku pracownicy przepędzili nienawidzoną służbę bezpieczeństwa. Przeprowadzili również ogromne wiece, które stały się symbolem wolności w kraju, gdzie głoszenie swoich poglądów jest uważane za przestępstwo.

Str. 6-7
Świat dla ludzi nie dla zysku
Bush zapowiada więcej rzezi. Ranne psy wojny
Filip Ilkowski analizuje (na str. 6-7) głębokie problemy imperializmu USA, międzynarodowe ambicje polskich władz i przedstawia perspektywy dla ruchu antywojennego.

Str. 8
Społeczeństwo naprawdę zarządzane przez pracowników
Marksizm walczy nie tylko przeciw kapitalizmowi, lecz również o socjalizm. Warto zatem opowiedzieć na pytanie jak ma wyglądać społeczeństwo, o które walczą marksiści.

Rasistowski spektakl
Zatrzymanie przez policję Simona Mola stało się okazją dla wyrazu uprzedzeń rasistowskich niektórych dziennikarzy i polityków

Str. 9
Strajki * Protesty *

Górnictwo -Górnicy szykują się do strajku; PKP - Kolejarze bronią praw emerytalnych; Oświata -Referendum strajkowe w szkołach; "Solid Security" -protest w firmie ochroniarskiej; Kielce - Strajk ostrzegawczy w MPK

Str. 10
Film* Film* Film* Film* Film* Film* Film* Film* Film*
NIEWYGODNA PRAWDA
„Niewygodna prawda” to doskonałe kino dokumentalne - nie daje rozwiązania na ukazane problemy, ale stanowi duży krok naprzód w budowaniu globalnej świadomości ekologicznej.
Co słychać?
Cytaty z prasy

Str. 12
Popierajamy pocztowców! Aktywny strajk generalny drogą do zwycięstwa!
DEMONSTRACJA ANTYWOJENNA 24 marca. Kampania “Giertych Musi Odejść” organizuje w lutym spotkanie dyskusyjne i demonstrację. Fora Antykapitalistyczne organizowane przez Pracowniczą Demokrację w Gdańsku i Warszawie.