Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Sierpniowy numer (2009 r.)

Str. 2
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Ojciec rasista
W połowie lipca na corocznym spotkaniu Radia Maryja na Jasnej Górze, ojciec Rydzyk ośmielił się „popełnić” rasistowski „żart”, zwracając się do czarnoskórego zakonnika, który zabrał głos przed zgromadzoną w częstochowskim sanktuarium Rodziną Radia Maryja.

Co słychać?
Cytaty z prasy.

Str. 3
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Tusk tnie jak leci - Żadnych cięć!

Po wyborach do europarlamentu nagle uświadomiono nas, że rząd musi dokonać olbrzymich cięć, by choć w części załatać olbrzymią dziurę budżetową w wysokości 47 mld złotych.
Już pierwsze zapowiedzi ujawniły w całej pełni, gdzie rząd zamierza szukać oszczędności i na kogo chcę przerzuci ciężar walki z kryzysem. Jak zwykle – zapłacą najbiedniejsi. Zapowiadane cięcia budżetowe wynieść mają blisko 20 mld złotych. Przypatrzmy się bliżej, skąd rząd zamierza wziąć tę gigantyczną sumę.

Str. 4
IDEE W RUCHU - 5 stron analiz i argumentów
Kryzys* Kryzys* Kryzys* Kryzys* Kryzys*
Kapitalizm zombie
Wywiad z Chrisem Harmanem o jego nowej książce opisującej, dlaczego marksizm jest kluczem do zrozumienia funkcjonowania systemu.

Str. 5
Plany prywatyzacyjne Tuska
Stop prywatyzacji
"Takich planów sprzedaży państwowych spółek nie było w Polsce od ponad dekady” - informowało Polskie Radio. „Rząd chce sprzedać prawie wszystko” – donosił natomiast Dziennik. W dniu 22 lipca media ujawniły plany prywatyzacyjne rządu proponowane przez ministra skarbu państwa Aleksandra Grada. Blisko 20 największych i najbogatszych firm z branży chemicznej i energetycznej może zostać całkowicie sprywatyzowanych.
Opodatkować bogatych
Rząd nie zapomina  o swoich przyjaciołach z kręgu bogatych bizmesmenów – tegoroczna obniżka progu podatkowego dla najlepiej zarabiających z 40 do 32 procent pozwoli im odłożyć całkiem ładną sumkę. Dla 10 procent najlepiej zarabiających (powyżej 8,5 tys zł miesięcznie) będzie to co najmni.
Str. 6-7
NOWA REBELIA W IRANIE

Masowe protesty wbrew represjom
Gdy podziały wewnątrz klasy panującej przeszły w otwarty konflikt, Irańczycy wylegli na ulice – pisze Pejman Dżafari.
Str. 7
"ELASTYCZNOŚĆ"

Ustawa antypracownicza
Prezydent podpisał „Ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców”. Jednym z najważniejszych przepisów w niej zawartych jest wprowadzenie możliwości uelastycznienia czasu pracy, tym samym podkopanie normy godzin dziennej i tygodniowej pracy.

Str. 8
PYTANIA W RUCHU
Kongres Kobiet 2009 - Z Henryką Bochniarz ku równości i wolności?

Kongres kobiet, który miał miejsce w Warszawie w czerwcu, pokazuje ograniczenia nurtu feminizmu, który głosi, że kobiety więcej łączy niż dzieli – że najważniejszy podział w społeczeństwie to podział płciowy.

Str. 9
Strajki * Protesty *
KGHM ; ENERGETYCY ; STOCZNIOWCY ; CEGIELSKI – POZNAŃ ; MPK – Łódź; Szpital - Wodzisław Śląski; Zagraniczni pracownicy w Polsce – Chińscy i uzbeccy pracownicy;  Huta Buczek – Sosnowiec.
Str. 10
Leszek Kołakowski 1927-2009
Pogromca Marksa czy intelektualna ofiara stalinizmu?

Kołakowski jest czczony w mediach zarówno krajowych, jak i zagranicznych, ponieważ potrafił rozbudować banalną (i nieprawdziwą) tezę, że marksizm doprowadził do zbrodni państw stalinowskich, tym samym nadając tej tezie naukowo-filozoficzną otoczkę. Tym co odróżnia jego najsłynniejszą pracę - trzytomowe dzieło Główne nurty marksizmu (GNM) - od wielu innych antymarksistowskich książek jest fakt, że nie jest ona tylko zbiorem ignoranckich stwierdzeń opartych na bardzo wybiórczych cytatach.
Str. 12
Okupacje w walce o miejsca pracy
Bitwa o KDT

21 lipca komornik miał wejść do Kupieckich Domów Towarowych w Warszawie, w którym znajdowało się kilkuset kupców, by dokonać eksmisji. Kupcy odparli atak ochroniarzy i rozpoczęli okupację KDT. Doszło do kilkugodzinnej bitwy pod Pałacem Kultury w samym centrum Warszawy. Uzbrojona po zęby policja przyjechała, by pomóc ochroniarzom. Setki, a może nawet tysiące Warszawiaków, zgromadziło się pod KDT - niemal wszyscy popierali kupców.
Okupacje w walce o miejsca pracy
Okupacje w Anglii i Irlandii

W walce ze zwolnieniami pracownicy Vestas na Isle of Wight i Thomas Cook w Dublinie okupują swoje zakłady pracy.