Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Sierpniowy numer (2008 r.)
(można przeczytać niebieskie tytuły)

Str. 2
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
WOJNA GRUZIŃSKO-ROSYJSKA - Gra mocarstw skutkuje rzezią
Ludzie giną ponieważ Moskwa i Waszyngton chcą jak największej kontroli nad bogatymi zasobami gazu i ropy w całym regionie. Walczą o geopolityczną przewagę kosztem zwykłych ludzi. Nie jest jasne czy prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili otrzymał 8 sierpnia od USA w jakiejś formie „zielone światło”, zanim rozpoczął ofensywę na separatystyczną Południową Osetię, czy też sam chciał wciągnąć USA do bardziej intensywnego zaangażowania się w Gruzji. Wiemy jednak, że Gruzja jest bliskim sojusznikiem Waszyngtonu i bardzo chce być członkiem NATO. USA uzbroiły Gruzję w nowoczesny sprzęt wojskowy.

Na lewo od SLD-SdPl
Czy w Polsce jest możliwa lewica?
W kolejnych numerach Pracowniczej Demokracji zamie­sz­czamy wypowiedzi przedsta­wicieli lewicy spoza SLD na temat budowy politycznej alternatywy wobec istniejącego układu. W tym miesiącu przedstawiamy opinię wyrażoną przez lidera Nowej Lewicy i byłego posła Piotra Ikonowicza.

Co słychać?
Cytaty z prasy.

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Związkowcy mogą pokonać Tuska
Tusk szykuje się do ataku. Jego rząd przygotowuje się do ustawowego osłabienia związków zawodowych, dalszej prywatyzacji i rozszerzenia już istniejącej przepaści między bogatymi a resztą społeczeństwa. Rząd chce wzmocnić stronę pracodawców względem pracowników, ale martwi się, żeby przypadkiem nie spowodować masowego buntu związkowców.

Str. 4
Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*
List z Irlandii - Odrzucenie Traktatu Lizbońskiego
Odrzucenie Lizbońskiego Traktatu Reformującego nastąpiło wbrew oczekiwaniom i oszukańczej propagandzie elit rządzących, pisze irlandzki socjalista i jeden z liderów kampanii przeciw temu traktatowi Richard Boyd Barrett.

Marxism 2008 w Londynie
W Londynie zakończył się coroczny festiwal polityczny Marxism 2008 organizowany przez Socjalistyczną Partię Robotniczą (SWP). Odbyło się około 200 spotkań i wykładów, w których łącznie udział wzięło kilka tysięcy osób z różnych krajów świata. Konferencji towarzyszyły fascynujące imprezy artystyczne.

IDEE W RUCHU
4 strony analiz i argumentów

Str. 5
ŚWIATOWA GOSPODARKA
Pracownicy płacą cenę rosnących kosztów ropy
Obawa przed kończącymi się złożami ropy doprowadziła do tego, że jedna trzecia zbiorów kukurydzy w USA i połowa oleju roślinnego w Unii Europejskiej przeznaczane są na substytuty ropy – zwane te też biopaliwami. Jest to jeden z głównych czynników rosnących cen podstawowych towarów żywnościowych.

Str. 6-7
WALKA O STOCZNIE
Przeciw zwolnieniom i prywatyzacji
Kłopoty stoczni nie są bynajmniej nową kwestią. Obecnie jednak przemysł stoczniowy znajduje się w sytuacji tak złej jak nigdy dotąd. Największym stoczniom polskim grozi likwidacja.

Str. 7
List do redakcji
Promocja militaryzmu i liberalizmu na Przystanku Woodstock
Tegoroczny XIV Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą był zaskoczeniem, ponieważ Jurek Owsiak zaprosił najbardziej negatywną postać ostatnich lat, Leszka Balcerowicza. Drugim, bardzo nieciekawym elementem imprezy była wioska wojskowa, gdzie żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza w nachalny sposób werbowali młodych ludzi do udziału w wojnie w Iraku i w Afganistanie.

Str. 8
Historia * Historia * Historia *
Skąd się bierze dyskryminacja kobiet?
John Molyneux przekonuje, że marksizm jest w stanie w sposób spójny i przekonujący wytłumaczyć dlaczego kobiety były i są dyskryminowane.

Str. 9
Strajki * Protesty *

ENERGETYCY - Zapowiedź strajku generalnego; ZNP - Nauczyciele będą dalej walczyć o swoje prawa; PKP - Walka o emerytury; ELANA TORUŃ - Przeciw zwolnieniom; FAGORMASTERCOOK WROCŁAW - Pikieta ponad 500 związkowców; Michelin Olsztyn - Walka o 17,5%; MPK Szczecin, Police - Włoski strajk; Polbus PKS Wrocław - W obronie miejsc pracy; Zakłady Mięsne "Mazury" Ełk - Strajk ostrzegawczy; PLL LOT - Piloci zapowiadają strajk; DELL Łódź -Pierwszy związek u giganta komputerowego; Kopalnia BUDRYK Ornontowice - Represjonowani związkowcy wracają

Str. 10
Sport* Olimpiada* Sport* Olimpiada* Sport*
Sportowy wyścig do dna
Konkurencja jest kluczowa dla kapitalizmu i ma wpływ na każdy rodzaj ludzkiej aktywności, począwszy od miłości i rozrywki, na stosunkach społecznych skończywszy. Charakteryzuje również sport. Sport bez rywalizacji jest mrzonką. Sport reprezentuje bowiem tyranię sprawowaną nad ludzkim wysiłkiem przez maszyny, zegar i odgórne zasady.
Str. 12
INICJATYWA “STOP WOJNIE”
W dzień X... czyli w dzień podpisania umowy o instalacji w Polsce baz rakietowych USA w ramach programu tzw. "tarczy antyrakietowej" Inicjatywa „Stop Wojnie” przeprowadzi natychmiastowy protest przeciw decyzji, która na dziesięciolecia włączy Polskę w politykę zagraniczną i wojskową Stanów Zjednoczonych.
Pojedź na EUROPEJSKIE FORUM SPOŁECZNE 2008 
DO MALMO W SZWECJI (17-21 września)
Związkowcy, działacze organizacji bezrobotnych, ludzie walczący o prawo do pracy i mieszkania, obrońcy praw imigrantów, protestujący przeciw dyskryminacji, aktywiści antywojenni, ekolodzy - oni wszyscy obecni są na forum dyskutując o tym, jak zmienić świat.
Światowy dzień akcji na rzecz klimatu
Demonstrację organizuje
„Swiatowa Kampania Klimatyczna – Poznań 2008"
Chcesz pomóc?