Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

s1 s1

Sierpniowy numer (2007 r.)
(można teraz przeczytać niebieskie tytuły):

Str. 2
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem
Alternatywa nie tylko wobec PiS
Znakiem rozpoznawczym PiS jest medialne mobilizowanie policji i tajniaków przeciw przeciwnikom politycznym. Los większości tych ludzi nie obchodziłby zwykłego człowieka. Nie chodzi jednak tylko o nich. Jeśli pozwoli się rządowi na represje wobec "ważnych" opozycjonistów, ułatwia to represje wobec radykalniejszej opozycji czy działaczy związkowych.

Świece na Wiśle
6 sierpnia minęła kolejna rocznica zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Dla upamiętnienia ofiar oraz w proteście przeciw wojnom i broni nuklearnej corocznie w mieście tym odbywają się uroczystości, w czasie których mieszkańcy stawiają na wodzie lampiony.W tym roku podobne wydarzenia odbyły się także w Polsce i w Czechach.

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Gospodarka światowa na krawędzi

"Na parkietach całego świata polała się krew. Wszędzie akcje taniały", ""Czarny piątek na giełdach" (Rzeczpospolita), „Zamęt na rynkach kredytowych" (Financial Times). W taki sposób gazety na całym świecie opisywali globalny kryzys finansowy który głośno dał o sobie znać 9-10 sierpnia. Co się dzieje?

Str. 4
RAKIETY W OWCZEJ SKÓRZE
Prezydent Kaczyński podczas lipcowej wizyty w USA oświadczył, że budowa elementów tarczy antyrakietowej w Polsce jest już przesądzona. Dzień później, po słowach krytyki o braku zachowania nawet pozorów demokratycznego podejmowania decyzji, Kaczyński niezdarnie próbował złagodzić tę deklarację.

Str. 5
Darfur - NIE dla interwencji
Czy powinniśmy się cieszyć, że ONZ chce wysłać siły zbrojne do Darfuru?
Nie, interwencja tylko pogorszy już tragiczną sytuację.

Str. 6
Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata *

Tureccy wyborcy zadali cios wojskowym
W lipcu Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) odniosła miażdżące zwycięstwo w  tureckich wyborach parlamentarnych. Kampania wojskowych przeciw zagrożeniu "islamem" odniosła skutek odwrotny do zamierzonego.

Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata *
Wenezuela - Pytania przy narodzinach nowej partii Hugo Chaveza

„Bataliony socjalistyczne " nowej partii politycznej Wenezueli spotkały się w lipcu na otwartych zgromadzeniach w różnych dzielnicach w stolicy kraju, Caracas. Ma się to powtórzyć w całej Wenezueli. Liderzy nowej partii mówili z pasją o "władzy ludu". Jednak PSUV została ogłoszona odgórnie, a nie budowana od dołu.

Str. 7
Popierajmy pracowników służby zdrowia
19 września musi stać się dniem demonstracji ORAZ strajków
Środa 19 września będzie dniem potężnego protestu przeciw niszczeniu służby zdrowia przez rząd J. Kaczyńskiego. Gdyby nawet jeden zakład stanął w obronie służby zdrowia miałoby to elektryzujący wpływ na rządzących. 

Str. 8
Pytania w ruchu* Pytania w ruchu *
Planowanie w służbie ludzkich potrzeb
W rewolucji chodzi o coś więcej niż o obalenie klasy rządzącej. Chodzi również o wdrożenie nowego sposobu współpracy mającej na celu zapewnienie nam środków do życia.

Str. 9
Strajki * Protesty *

Poczta Polska Łódź - Lokalne zwycistwo - czas na walkę w całym kraju;KEIPER Polska -Razem łatwiej zwyciężyć; KGHM Polska Miedź SA -Rząd - pieniądze nie dla pracowników spółki; METRON Toruń - Znalazły się pieniądze (po strajku); ELANA Toruń -Czy Karkosik podzieli się zyskiem ze swoimi pracownikami?; LG Electronics Mława - Był strajk, może być kolejny; Opieka spoołeczna Płock - "Nie każdy chce wyjeżdżać za granicę"; Pracownicy ochrony - Domagają się 30 proc.; MZK Wejherowo - Walczą o podwyżki i pracę; Huta Szkła "Irena" - Chcą więcej niż minimum.

Str. 10
Film* Muzyka* Film* Muzyka* Film* Muzyka*
30.rocznica śmierci Steve'a Biko
Krzyk wolności

W 1973 roku Biko dostał zakaz jakichkolwiek przemówień publicznych. Mimo tego kontynuował działalność z narażeniem życia. 18 sierpnia 1977 roku został zatrzymany na podstawie ustawy o terroryzmie. Przewieziono go do więzienia w Port Elizabeth, gdzie był bity, głodzony i torturowany (m.in. przywiązywano go na cały dzień do kraty okiennej). Zmarł z wycieńczenia 12 września.
Co słychać?
Cytaty z prasy

Str. 12
Solidarność z pielęgniarkami!
Przyjdź wesprzeć pielęgniarki i położne przed Sejmem