Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Październikowy numer (2008 r.)

Str. 2
KRYZYS KAPITALIZMU - 4 strony analiz i argumentów
Wstęp i chronologia
Obecny kryzys jest punktem zwrotnym w historii kapitalizmu. Widzimy rzeczy, które wydawały się niemożliwe jeszcze kilka tygodni temu: * banki przestały pożyczać sobie pieniądze, co grozi upadkiem systemu finansowego; * w USA najbardziej prawicowa administracja od 75 lat dokonuje największych
nacjonalizacji w historii świata; * nacjonalizacja stała się ważnym
narzędziem dla rządów na całym świecie; * staje się jasne dla milionów ludzi,że system kapitalistyczny nie tylko jest niesprawiedliwy, ale także skrajnie nieudolny. Przedstawiamy chronologię wydarzeń.

Str. 3
KRYZYS KAPITALIZMU
Kryzys jest globalny
Kryzys jest globalny - Kryzys całego systemu, nie tylko jego finansowej części - Dzielenie kapitalistów na dobrych producentów i złych finansistów
jest nietrafne - zagrożenie wojną – Kryzys i Polska.

KRYZYS KAPITALIZMU
Zagrożenie wojną
Kryzys skrajnie konkurencyjnego systemu jakim jest kapitalizm zwiększy napięcia między rządzącymi w krajowej polityce różnych krajów, ale także między państwami.
KRYZYS KAPITALIZMU
Kryzys i Polska
Wbrew zapowiedziom polityków i ekonomistów, kryzys dotarł do Polski.

KRYZYS KAPITALIZMU
Spotkania Pracwoniczej Demokracji nt. kryzysu

Szczecin - 30 października
Warszawa - 30 listopada

Str. 4
KRYZYS KAPITALIZMU
Skąd się biorą kryzysy?
Żeby zrozumieć prawa ruchu systemu musimy zwrócić się do znanego antykapitalisty Karola Marksa.

KRYZYS KAPITALIZMU
Skutki kryzysu zyskowności - większy wyzysk, bańki sekulacuyjne, dług
Wskutek kryzysu rentowności kapitaliści intensyfikują wyzysk w miejscach pracy. Ludzie są zmuszeni do pracowania więcej godzin za tę samą pensję, sama praca podlega intensyfikacji.

Str. 5
KRYZYS KAPITALIZMU
Jak powstała gospodarka długu?
Krótka historia kapitalizmu od czsów Wielkiego Kryzysu lat 30-tych.

KRYZYS KAPITALIZMU
Potrzebującym czy bankierom
Ile miliardów dolarów
, by wyeliminować głód i nędzę?
KRYZYS KAPITALIZMU
Alternatywa
Gdy politycy mówią, że nie stać nas na większe wydatki na oświatę czy szpitale można pokazać, że jeśli sprawa jest ważna, państwo znajduje środki.

Str. 6-7
Wycofanie polskich wojsk z Iraku
POWRÓT MISJONARZY IMPERIALIZMU
Polska uczestniczyła w wojnie irackiej od początku. Tylko trzy inne kraje wykazały się taką gorliwością – USA, Wielka Brytania i Australia. Obecność polskich wojsk trwała więc 5 lat i 7 miesięcy - prawie tyle, ile trwała II wojna światowa w Europie.
Jakie są skutki wojny irackiej?

Str. 7
Inicjatywa "Stop Wojnie"
Konferencja: Tarcza antyrakietowa czy miecz imperium
Sobota, 15 listopada, Warszawa
. Inicjatywa „Stop Wojnie” zaprasza na międzynarodową konferencję w Warszawie na temat amerykańskiego systemu tzw. „tarczy antyrakietowej”. W konferencji przewiduje się udział szeregu ciekawych gości: samorządowców, dziennikarzy, polityków i działaczy antywojennych. Udział wezmą także goście z innych krajów, w tym z Republiki Czeskiej.

Str. 8
PYTANIA W RUCHU
Kiedy rewolucja nie jest rewolucją? Kolorowe manipulacje
Bilans „kolorowych rewolucji” jest zdecydowanie ujemny. Prawdziwe rewolucje mają szanse jedynie w oparciu o samoorganizację społeczeństw, bez pomocy zagranicznych sponsorów i służb wywiadowczych.

Str. 9
Strajki * Protesty *

NSZZ „Solidarność”: Zjazd chce przygotowania protestów; Oświata – ZNP i NSZZ „S”: Nauczyciele bronią emerytur i godzin pracy; Górnictwo – JSW: Częściowe zwycięstwo; Ochrona – Warszawa, Poznań Wrocław: O płace i prawa pracownicze; Metron – Toruń: Pracownicy pikietują ministerstwo; Huta Szopienice – Katowice: Pikieta przeciw likwidacji zakładu; KGHM -Związkowcy ogłosili pogotowie strajkowe.

Str. 10
Książka * Książka * Książka * Książka *
Rewolucja, kontrrewolucja i przemoc - Przeciw prymitywnej propagandzie
Prezentujemy wywiad z Andrzejem Witkowiczem, autorem książki "Wokół terroru białego i czerwonego 1917-1923". Instytut Wydawniczy Książka i Prasa, Warszawa 2008.
Str. 12
Światowa Kampania Klimatyczna - Poznań 2008
Zmiany klimatyczne - Rynek nie jest rozwiązaniem

W Polsce rząd zamiast podjęcia radykalnych kroków, by przestawić gospodarkę na bardziej ekologiczne tory i to nie kosztem pracowników, funduje nam kolejne prywatyzacje np. kolei i przedsiębiorstw transportu publicznego, energetyki, nie ogranicza energochłonności gospodarki.

W grudniu tego roku w Poznaniu będzie miała miejsce 14 Międzynarodowa Konferencja Klimatyczna. Jest to kolejny etap negocjacji w sprawie globalnych rozwiązań przeciwdziałających zmianom klimatu. Końcowe porozumienie w tej sprawie ma być podpisane w przyszłym roku w Kopenhadze na kolejnym szczycie konwencji klimatycznej. Gospodarzem tegorocznej konferencji jest polski rząd. Powinniśmy tam być i zaprotestować przeciwko polityce polskich władz.

 Bądź na demonstracji w Poznaniu 6 grudnia 2008!