Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Październikowy numer
(można teraz przeczytać niebieskie tytuły):

Str. 2
RAZEM na lewo od Sld i SdPl
Głosujmy na PPP! Wanda Nowicka na prezydanta Warszawy!
W wyborach samorządowych w całym kraju alterglobaliści powinni popierać kandydatów PPP. Jednak potrzebna jest jszcze szersza opcja polityczna na lewo od koalicji SLD-SdPl-demokratów.pl i Unii Pracy.

IRAK: 655 tyś ofiar
Nowy raport medycznego czasopisma „Lancet” na temat wojny w Iraku szacuje, że od jej wybuchu w 2003 r. wojna ta pochłonęła aż 655 tysięcy ofiar, 2,5% mieszkańców Iraku.

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Potrzebujemy prawdziwej opozycji

Na demonstracji PO 7 października dało się zauważyć że sporo osób idzie z PO bynajmniej nie z powodu antysocjalnej polityki tej partii. Szli za Tuskiem i Rokitą ponieważ nie znoszą tego, co robią Kaczyńscy.

Str. 4
Na lewym skrzydle
PLATFORMA I SPRAWIEDLIWOŚĆ

Przechodząc do konkretów trudno jednak zorientować się wobec czego w zasadzie PO jest opozycyjna. Ludzie w stylu Tuska i Rokity prowadzili identyczną jak Kaczyńscy politykę gospodarczą, gdy sami byli u władzy w ramach Unii Demokratycznej, Unii Wolności czy Akcji Wyborczej Solidarność.

Aborcja - Skrajna prawica kontra kobiety
Wielu kobietom odmówiono dokonania zabiegu przerwania ciąży w publicznej służbie zdrowia, nawet kiedy spełniają ustawowe warunki. Ale takie ograniczenia praw kobiet nie wystarczają skrajnie antykobiecym posłom prawicy.

Str. 5
Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata *
Węgierski kryzys
Przed węgierskim parlamentem ludzie zgromadzili się na spontanicznym wiecu politycznym. Następnej nocy policja rozgromiła protestujących mszcząc się za porażkę, jakiej doznała pod gmachem telewizji. Doszło do zamieszek, palono samochody, sklepy, konne oddziały policji goniły i biły, kogo popadnie. Aresztowano kilkaset osób.

Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata *
Brazylia: 6,5 mln głosów dla lewicowej alternatywy
Heloisa Helena, kandydatka Partii Socjalizmu i Wolności (P-Sol), zebrała 7 proc. głosów dzięki poparciu ponad 6,5 mln ludzi. Heloisa jest znaną senatorką, wyrzuconą z PT za sprzeciw wobec rządowej polityki neoliberalnej.

Str. 6
Październik 1956 * Październik 1956 * Październik 1956 *
Powstrzymana rewolucja
Jacek Kuroń i Karol Modzelewski  tłumaczą jak doszło do Polskiego Października 50 lat temu. Tekst pochodzi z ich Listu Otwartego do Partii

Str. 7
Październik 1956 * Październik 1956 * Październik 1956 *
Rok 1956: Imperializm i opór w Egipcie
Egipcjanie nazywają wydarzenia w pażdzierniku i listopadzie 1956 roku “potrójną agresją”. Pamiętają z dumą jak pokonali inwazję Izraela, Wlk. Brytanii i Francji.

Str. 8
Październik 1956 * Październik 1956 * Październik 1956 *
Wywiad Z Karolem Modzelewskim: Od Poznania do października

Karol Modzelewski był studentem i aktywistą politycznym w 1956 r.
W październiku 1956 r. Modzelewski brał udział w okupacji fabryki samochodów FSO w Warszawie, na czele której stał Lechosław Goździk

Str. 9
Strajki * Protesty *

Media Markt: Wyrzucony za związek -Szpital w Przemyślu: Wywalczyli podwyżkę - Rośnie liczba związkowców - Płaca minimalna. Rozpoczyna się walka o podwyżkę - Cukrownia Wożuczyn. Protest cukierników w Warszawie -
Zamość: Protest w zakładach Delia S.A. - Toyota Motors: powstaje związek

Str. 10
Po prostu * Felieton* Po prostu * Felieton * Po prostu * Felieton
Marek Hłasko - O niespokojnych sercach
Przedrukowujemy felieton pisarza Marka Hłaski, który ukazał się w czasopiśmie Po Prostu, by oddać klimat zmian w przededniu Polskiego Października.
Co słychać?
Cytaty z prasy
Str. 12
GIERTYCH MUSI ODEJŚĆ

Z ministrem Romanem G. u steru edukacji będziemy doświadczać coraz więcej skandali i nadużyć. Ślepe posłuszeństwo i militarna dyscyplina jest dla ministra edukacji idealnym sposobem wychowania.