Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Marcowy numer (2009 r.)

Str. 2
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Trzeba zastąpić kapitalizm, by położyć kres kryzysom
Karol Marks najlepiej tłumaczył skąd się bierze kryzys (przy czym, warto zauważyć, że gospodarka PRL nie miała nic wspólnego z Marksem, dla którego alternatywa wobec kapitalizmu wiązała się m. in. ze wprowadzeniem demokracji pracowniczej). Pogoń za zyskiem, bezustanna akumulacja kapitału jest celem kapitalizmu.

Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
G20 bez pomysłu
Podstawowym problemem we wszystkich pomysłach rządzących światem jest to, że próbuje się zapobiec jeszcze głębszej katastrofie ekonomicznej za wszelką cenę zachowując obecne struktury ekonomicznej władzy, która jest odpowiedzialna za tę katastrofę. minimalną.
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Bezrobocie wciąż wzrasta
W liczbach bezwzględnych liczba bezrobotnych zwiększyła się z poziomu 1634,4 tys. osób w końcu stycznia 2009 r. do 1719,1 tys. osób w końcu lutego 2009 r. (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy). Tym samym wzrost liczby bezrobotnych w ciągu ostatniego miesiąca wyniósł 84,6 tys. osób, tj. 5,2 % w stosunku do stycznia 2009 r.
Str. 3
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Tusk promuje bezrobocie

Działania antykryzysowe rządu Tuska polegają głównie na wykorzystywaniu kryzysu gospodarczego do przeforsowania środków szkodliwych dla większości społeczeństwa.
Str. 4
IDEE W RUCHU - 5 stron analiz i argumentów
Globalny kryzys kapitalizmu
Globalny kryzys - politycy bezradni
Tempo kryzysu światowej gospodarki wciąż przyspiesza. Niebyło w historii kryzysu, który się tak szybko rozpowszechniał.Politycy są bezradni - wszystko czego próbują, zwraca się przeciwkonim. Wciąż pojawiają się nowe, przerażające fakty.
Globalny kryzys kapitalizmu
USA: budżet w kryzysie
USA to wciąż najpotężniejsza cześć globalnego kapitalizmu. To, co tam się dzieje, ma wpływ na cały świat.
Str. 5
Antykapitalizm i walka o wolność kobiet
Walkę o prawa kobiet należy połączyć z dążeniem do zniesienia systemu kapitalistycznego. Nie można osiągnąć wolności i równości dla kobiet bez obalenia kapitalizmu – i odwrotnie nie można stworzyć postkapitalistycznego (socjalistycznego) systemu, jeśli połowa społeczeństwa traktowana jest jak ludzie drugiej kategorii.

Co słychać?
Cytaty z prasy.

Str. 6
NATO STOP * WOJNIE STOP *

ŚWIAT WOLJNY PO NATOWSKU
Od 1999 r. Polska w wyniku członkostwa w Sojuszu została wplątana w dwie wojny: w Jugosławii i Afganistanie. Czy chcemy kolejnego takiego dziesięciolecia? I czy naprawdę potrzebujemy organizacji, która twierdząc, że broni krajów „północnego Atlantyku” bombarduje ludzi w najbiedniejszym kraju Azji?
Str. 7
Wolna Palestyna * Wolna Palestyna *

Palestyna: jaką drogą do wolności?
Ostatni atak na Gazę odsłonił przed milionami ludzi na świecie brutalną naturę państwa izraelskiego. Gaza pozostaje silnym symbolem palestyńskiego oporu. Jeśli jest nadzieja w desperackiej sytuacji Palestyńczyków, to dlatego, że Gaza działa również jako pomost pomiędzy palestyńskim oporem a walką z arabskimi reżimami..

Str. 8
PYTANIA W RUCHU
Klasa pracownicza i zmiana społeczna

w drugiej połowie XX w. nastąpił olbrzymi wzrost liczebności klasy robotniczej w wielkich miastach Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej, takich jak Seul, Kuala Lumpur, Kair, Johannesburg, Meksyk czy Sao Paulo - obecnie coraz większy na skutek niezwykłego wzrostu ekonomicznego Chin (i w mniejszym stopniu Indii). Globalna klasa robotnicza jest dzisiaj nieskończenie większa, bardziej międzynarodowo powiązana i potężniejsza niż była w czasach Marksa czy Lenina. Dziś bardziej niż kiedykolwiek jest to siła mogąca odmienić świat.

Str. 9
Strajki * Protesty *
Forte – Przemyśl; Zbrojeniówka, Sektor samochodowy – Demonstracja Warszawa; ENERGA – Gdańsk; WZZ „Sierpień 80”; WZZ „Sierpień 80” – Demonstracja Katowice; Będzin – tramwaje; Kompania Węglowa;  RATOWNICY MEDYCZNI;  TESCO
Str. 10
WEEKEND ANTYKAPITALIZMU

1-3 maja 2009 r. w Warszawie. Przyjdź!
Str. 12
STOP WOJNIE * STOP NATO *
Wyjazd do Strasburga 12 kwietnia

Już Inicjatywa „Stop Wojnie” uczestniczy w mobilizacji do działań w związku z przypadającą w 2009 r. 60 rocznicą powstania NATO. W związku z nią w dniach 2-5 kwietnia 2009 r. na granicy francusko-niemieckiej (we francuskim Strasburgu i małej niemieckiej miejscowości Kehl) odbędzie się okolicznościowy szczyt Sojuszu.