Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Marcowy numer (2008 r.)
(można przeczytać niebieskie tytuły):

Str. 2
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Co czwarte dziecko żyje w biedzie - Gospodarczy wzrost bogaczy
ukazał się raport Komisji Europejskiej dotyczący zagrożenia ubóstwem dzieci w krajach UE. Z tego czarnego dokumentu jasno wynika, że największy procent dzieci zagrożonych ubóstwem, bądź żyjących w biedzie, jest w Polsce. Dane mówią same za siebie: 8% polskich rodzin, w tym co czwarta rodzina wielodzietna żyje poniżej minimum egzystencji, 26% żyje w biedzie lub na skraju ubóstwa, blisko co piąty Polak (19%) żyje poniżej progu ubóstwa.

Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Co jest niezbędne miastu?
Jak mawia znany szczeciński satyryk: „najpierw inwestuj w kapitał ludzki”. Problem polega jednak na tym, że owe „inwestycje” wiązały się z kilkumilionową aferą korupcyjno-łapówkarską, z której profity – jak wyszło na jaw w ostatnich tygodniach – czerpali czołowi, byli i obecni, włodarze miasta. Najważniejszą postacią tej afery jest obecny prezydent miasta, związany z Platformą Obywatelską, Piotr Krzystek.

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Program Tuska: niższe podatki dla bogatych, cięcia socjalne dla nas
Z każdym tygodniem rząd Tuska odsłania nowe plany atakowania zwykłych ludzi w ogóle, a związkowców w szczególności. Korzystając z wysokich notowań w sondażach Tusk nie wstydzi się mówić dzisiaj tego, co ukrywał w czasie kampanii wyborczej.

Str. 4
MARZEC 68 - Część globalnego ruchu
Marzec pokazał, że bez zorganizowanych pracowników nie da się wstrząsnąć systemem. Dwa lata później nastąpiły strajki na Wybrzeżu, a w sierpniu 1980 powstał wielki 10-milionowy ruch pracowników, który pokazał potencjał pracowniczej alternatywy wobec systemu.

Str. 5
Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*

Turecka inwazja na Irak jest rozszerzeniem „wojny z terrorem”
Tysiące oddziałów tureckich zaatakowały w lutym północną część Iraku podczas niebezpiecznej eskalacji działań wojennych przeciwko separatystom kurdyjskim. Rozszerzenie działań wojennych na północ kraju stanowi znak rosnącej niestabilności powstałej w wyniku amerykańskiej inwazji na Irak.

Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*
Niemcy - Sukces Die Linke powoduje kryzys głównych partii
Szybkie postępy Die Linke, nowej partii lewicowej w Niemczech, spowodowały poważny kryzys głównych partii, w szczególności konserwatywnej CDU i socjaldemokratycznej SPD. Obie partie dzielą władzę w rządzie koalicyjnym.

Str. 6-7
Nie dla baz USA * Nie dla baz USA *
Co Tusk przywiózł z Ameryki?
Wizyta Tuska nie przyniosła ani klapy negocjacji (niestety!), ani nie żadnego przełomu. Potwierdziła tylko politykę władz polskich i amerykańskich w tej sprawie. Ze strony polskiej chęć budowy amerykańskiej bazy w zamian za pomoc w militaryzacji Polski i potwierdzenie wyjątkowego statusu jej stosunków z USA. Ze strony amerykańskiej chęć budowy bazy, ale możliwie jak najmniejszym kosztem i bez jakichkolwiek wiążących deklaracji pomocy swojemu oddanemu sojusznikowi.

Wycofać wojska z Iraku i Afganistanu
Irak: pięć lat tragedii i oporu

Według doniesień brytyjskiej agencji badań opinii publicznej ORB z września 2007 r. od czasu ataku USA i ich sojuszników w marcu 2003 r. w Iraku zginęło do 1,2 mln ludzi (na ok. 26 mln mieszkańców). Te szokujące dane współgrają z tymi, opublikowanymi rok wcześniej przez czasopismo medyczne Lancet, które szacowało liczbę ofiar wojny na 655 tys. Liczba uchodźców irackich także jest ogromna. 1, 9 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów i migrowało do innych części kraju. 2 mln ludzi uciekło do Syrii i Jordanii.

Wycofać wojska z Iraku i Afganistanu
Afganistan - kolejna wojna o wpływy

Wojna w Afganistanie dociera ostatnio do polskiej opinii publicznej głównie za sprawą masakry w Nangar Khel, gdzie polscy żołnierze w wyniku ostrzału wioski zabili 8 osób, w tym dzieci. Niezależnie od odpowiedzialności polskich żołnierzy warto zastanowić się nad odpowiedzialnością nie tylko ich dowódców – z których żaden nie trafił do aresztu – ale przede wszystkim polityków, którzy wysłali polskie wojska do Afganistanu.

Palestyna-Izrael
Jedno państwo - jedyne sprawiedliwe rozwiązanie
Jedyne rozwiązanie, które może na dłuższą metę przynieść pokój i sprawiedliwość na Bliskim Wschodzie, to powstanie jednego demokratycznego i świeckiego państwa, w którym Arabowie i Żydzi mieliby równe prawa. Wszyscy Palestyńczycy muszą mieć prawo powrotu do swojego kraju. Obecne "rozwiązania" przedstawiane przez USA i inne państwa zachodnie, doprowadzą tylko do większego rozlewu krwi.

Str. 8
PYTANIA W RUCHU
CASTRO NA EMERYTURZE - Czy należy popierać Kubę?
Przez pięć ostatnich dekad Kuba Castro niewątpliwie wzbudzała podziw i lojalność ze strony wielu z tych, którzy zwą siebie socjalistami. Jednak rzeczywiste związki tego kraju z socjalizmem są wątpliwe.

Str. 9
Strajki * Protesty *

Tesco - Tychy: Pierwszy strajk w hipermarkecie; Ochrona: Nie kosztem łamania praw pracowników; Oświata: Wszystkie związki szykują protesty - trzeba się zjednoczyć; Kolej: Odwołano strajk, spór trwa; Poczta Polska: Związki organizują referendum strajkowe; Służba zdrowia -Warszawa, Żurawica, Przemyśl: Pielęgniarki biorą urlopy, blokują drogi; Pracownicy domów opieki społecznej – Lubuskie: Możliwy ogólnopolski strajk; Huta stalowa Wola - Fiasko rozmów, potem strajk ostrzegawczy; PKN Orlen -
Podwyżki albo strajk.

Str. 10
Reportaż* Reportaż* Reportaż*
JOHN PILGER - Zaangażowany dziennikarz
W świecie skomercjalizowanych mediów są jednak dziennikarze opisujący prawdziwe problemy. Do nich należy z pewnością Australijczyk John Pilger. Nie jest on szerzej znany polskiemu czytelnikowi, żadna z jego książek nie została przetłumaczona na język polski, a jego filmy dokumentalne rzadko są wyświetlane przez polską telewizję (a wtedy mniej więcej o północy).
Co słychać?
Cytaty z prasy.
Str. 12
Działaj razem z nami
PRZECIW WOJNIE I “TARCZY”
Po demonstracji 15 marca w Warszawie Inicjatywa “Stop Wojnie” podejmować będzie dalsze działania przeciw wojnom w Iraku i Afganistanie domagając się wycofania wszystkich, w tym polskich, wojsk okupacyjnych z tych krajów. Organizować będziemy też akcje przeciw innym działaniom zbrojnym prowadzonym w ramach tzw. „wojny z terrorem”, jak te prowadzone w Palestynie, czy przeciw ewentualnemu atakowi na Iran. Inicjatywa „Stop Wojnie” kontynuować będzie także działania na rzecz zbudowania ruchu sprzeciwu wobec budowy w Polsce elementów „tarczy antyrakietowej” USA.
FORUM ANTYKAPITALISTYCZNE
ROZGRYŹĆ NEOLIBERALIZM
Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkanie.* Skąd się wziął neoliberalizm? * Obecny globalny kryzys finansowy – dlaczego występują kryzysy ekonomiczne? * Jaka jest alternatywa wobec neoliberalnej polityki deregulacji, prywatyzacji i cięć socjalnych? Wtorek, 18 marca 2008 r. - g. 18.30 - PRZYJDŹ ZE ZNAJOMYMI