Pracownicza Demokracja - maj 2010

 

Katastrofa w Smoleńsku – po pogrzebie wawelskim

Solidarność z bliskimi zmarłych nie jest tożsama z solidarnością z polityką nędzy prowadzoną przez rządzących. Solidarność dla ofiar w czasie żałoby może w przyszłości przekształcić się w solidarną walkę pracowników. Miejmy nadzieję, że wkrótce tak będzie. Więcej                           

 

Jedność w walce, nie jedność z rządzącymi

Jak wygląda “jedność narodowa”, tak głośno propagowana przez rządzących w czasie żałoby po katastrofie smoleńskiej? Przykłady:Młodzi pracownicy – Banki – Prywatyzacja – Emerytury – Wzrost podatku VAT – Katastrofalny stan opieki zdrowotnej.

Jedność narodowa, jak widać, jest tylko chwytem propagandowym.

Więcej 

 

Wybory prezydenckie 2010 – Żaby, myszy i my

Jak w tej nieciekawej „wojnie żab z myszami w stojącej wodzie parlamentaryzmu” - jak mawiała polska rewolucjonistka Róża Luksemburg - powinni się odnaleźć socjaliści oddolni? Więcej  

 

Węgierscy faszyści maszerują

Partia Jobbik zdobyła 17 procent głosów w pierwszej turze węgierskich wyborów parlamentarnych. Po drugiej turze okazało się, że Jobbik zdobył aż 47 mandatów, “socjaliści” jedynie 59. Centroprawicowy Fidesz wygrał wybory, otrzymując ponad dwie trzecie mandatów (263 na 386 możliwych). Sukces Jobbik to mrożące krew w żyłach ostrzeżenie dla reszty kontynentu. Jobbik szybko rósł w siłę od momentu jego założenia w 2003 r. Nikt nie powinien mieć wątpliwości, co do faszystowskiego charakteru tej partii.

   Więcej

 

Od siły ludu do władzy pracowniczej

Rewolucja znajduje sie w centrum uwagi mediów. W Tajlandii widzimy uzbrojonych po zęby policjantów, którzy uciekają przed gradem kamieni, butelek i innych przedmiotów rzuconych przez demonstrantów. Tymczasem w Kirgistanie tłumy przejmują czołgi, co przyczynia się do usunięcia skorumpowanego reżimu. Czy walka o demokratyczne prawa może pójść dalej niż parlamentarna demokracja?

 Więcej

 

Tajlandia –  

Czerwone koszule wstrząsają reżimem

 W ostatnich tygodniach setki tysięcy osób demonstrowały na ulicach Tajlandii domagając się demokracji. Ten pokaz siły jest dowodem na potęgę ruchu. Jest to najgłębszy kryzys polityczny i okres niepokojów od zamachu w 2006 r. Wielu komentatorów próbuje przedstawić konflikt jako spór wśród elit - jednak brakujący element w większości analiz to czyny milionów zwykłych ludzi.

 Więcej

 

Rewolucja w Kirgistanie –

Imperia grają, elity kradną, ludzie walczą

Gwałtowne protesty i walki społeczne, które wstrząsnęły stolicą Kirgistanu Biszkekiem i doprowadziły do upadku tamtejszego rządu, to kolejny przykład skutku kapitalistycznej polityki neoliberalnej stosowanej przez potężne centra polityczno-biznesowe, a zarazem przykład mobilizacji społecznej przeciw agresji tych tzw. „elit”. Warto brać wzór z tych, co powiedzieli „dość” wyzyskowi i złodziejstwu i wspomóc ich w trudnej walce.

. Więcej

 

Eugene Debs - rewolucjonista, który zdobył milion głosów

Eugene V. Debs (1855 – 1926), heroiczny rewolucyjny socjalista zrobił tyle, ile tylko można, by uczynić socjalistyczne idee i politykę ważnym nurtem w amerykańskim ruchu robotniczym. Uczestnicząc w najważniejszych walkach klasowych stał się odważnym i wojowniczym przywódcą związkowym, a w gruncie rzeczy „ojcem” Amerykańskiego socjalizmu.

  Więcej

 

Nie chcą świata bez broni nuklearnej

Prezydent USA Barack Obama był w kwietniu gospodarzem spotkania przywódców 47. narodów w sprawie dyskusji na temat broni nuklearnej. Obama podjął negocjację z Rosją w celu zredukowania arsenałów nuklearnych obu krajów. Przywódcy świata nie chcą zrezygnować ze swoich apokaliptycznych arsenałów. Tak naprawdę chodzi o światowe supermocarstwa wywierające nacisk na państwa nie będące jeszcze pod ich kontrolą.

 Więcej

Książka *   Film *

GHOSTWRITER Harrisa i AUTOR WIDMO Polańskiego -

Polityczna fikcja nie jest fikcją

W trzy lata po śmierci Ryszarda Kapuścińskiego jego nazwisko znów trafiło na czołówki gazet. Tym razem za sprawą książki Artura Domo­sław­skiego: Kapuściński non-fiction.  Dziennikarz Gazety Wyborczej poruszył opinię publiczną całego kraju swoją biografią słynnego reportera. Więcej

 

STRAJKI i PROTESTY

Opis walk w dzisiejszej Polsce

Służba zdrowia- Warszawa, Katowice;Kolejarze PKP PLK; Urząd Pracy - Radom; Omega – Pilzno; Kolejarze – Przewozy Regionalne; Fabryka Wagonów Gniewczyna; Ponar-Defum - Dąbrowa Górnicza.   Więcej

 

Weekend Antykapitalizmu

organizator Pracownicza Demokracja - 14-16 maja 2010 (pt.-niedz.) – Warszawa   

 

Mówcy m. in.:

* prof. Tadeusz Kowalik

* Artur Domosławski (reporter i publicysta)

* Maciej Gdula (Krytyka Polityczna)

*  Goście z zagranicy

 Więcej