Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Majowy numer (2008 r.)
(można przeczytać niebieskie tytuły)

Str. 2
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
MFW - 25% ryzyka globalnej recesji
Na początku kwietnia Międzynarodowy Fundusz Walutowy nazwał wzrastający w siłę międzynarodowy  kryzys ekonomiczny "największym szokiem od czasów Wielkiej Depresji [lat 30-tych]". MFW dodał, że jest 25% szansy, że świat doświadczy w ciągu następnych 12 miesięcy globalnej recesji - czyli gospodarka światowa może się skurczyć.

Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Strajk 27 maja - ZNP i Solidarność razem
29 kwietnia pod urzędami wojewódzkimi w całym kraju odbyły się pikiety nauczycieli. Organizatorem pikiet była oświatowa "Solidarność", ale wzięli w niej udział także przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego. Nastroje się radykalizują i oba związki podjęły decyzję o przeprowadzeniu jednodniowej akcji strajkowej 27 maja. Taka jedność stanowi ważny krok naprzód dla wszystkich nauczycieli.

Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Homofobia i krew
Dziennik napisał 9 maja o planach Narodowego Centrum Krwi (NCK) wprowadzenia zakazu oddawania krwi homoseksualistom..Chociaż dyrektor NCK Agnieszka Beniuk-Patoła krótko potem oświadczyła, że „nie będzie dyskryminacji krwiodawców” i że „lekarz nie ma prawa zdyskwalifikować kandydata na dawcę do oddania krwi tylko z powodu jego orientacji seksualnej”, cała sprawa dała okazję do homofobicznych wypowiedzi ze strony różnych polityków.

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Na lewo od SLD - Potrzebujemy jedności
Wciąż brakuje skutecznej lewicowej alternatywy politycznej, która mogłaby mobilizować opór wobec rządu. Obecnie w Polsce dużo się mówi o tworzeniu lewicy, ale trzeba odróżnić trafne uwagi od nonsensów.

Str. 4
Dzień Antykapitalizmu
Pracownicza Demokracja zaprasza na dzień debat i dyskusji

Poznań - Szczyt ONZ ds. klimatu
W grudniu 2008 r. w Poznaniu zostanie zorganizowana XIV Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Jest ona kontynuacją słynnej konferencji, która odbyła się 10 lat temu w Kioto i kolejnych corocznych spotkań. Zawsze w czasie trwania tych konferencji organizowane są demonstracje i alternatywne spotkania. Tak samo będzie w tym roku w Poznaniu.

Str. 5
Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*

IRAK -Rośnie liczba ofiar w mieście Sadra
Ponad 800 osób mogło zginąć w slumsach Bagdadu po brutalnym miesięcznym oblężeniu przez siły USA i ich irackich sprzymierzeńców.
Walczący w ruchu oporu zatrzymali siły USA na granicy szyickiego obszaru stolicy, zmuszając siły okupacyjne do fali ataków przy użyciu bombowców, uzbrojonych śmigłowców i zdalnie sterowanych samolotów bezzałogowych.

Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*
Palestyna: 60 lat brutalnego izraelskiego ucisku
Sześćdziesiąt lat temu, poprzez brutalną kradzież historycznej Palestyny, ustanowiono państwo Izrael.
Palestyńczycy odważnie kontynuują opór. Rewolta klasy pracującej w Egipcie, najpotężniejszym kraju arabskim, ujawnia potencjał oddolnego obalenia dyktatorskich i prozachodnich reżimów.
Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*
Cyklon w Birmie
Na początku maja w Birmie dziesiątki tysięcy zginęło na skutek cyklonu.

Str. 6-7
40.ROCZNICA* 40. ROCZNICA*
1968 - Kiedy świat stanął w ogniu
Rok 1968 był jednym z tych momentów w historii, gdy nagle zaczęło się wydawać, że zbiegające się w jednym czasie różne akty rewolty mogą całkowicie zburzyć porządek społeczny oparty na wyzysku i ucisku.

Pracownicza Demokracja zaprasza na spotkanie:
1968 - rok, Który zmienił świat

Spotkanie w Krakowie.

Str. 8
Globalny handel głodem
Przez wiele krajów przetoczyła się ostatnio fala protestów społecznych i zamieszek, sprowokowanych rekordowymi podwyżkami cen żywności, straszącymi zresztą już na każdej szerokości geograficznej. Fala buntu stopniowo przelewa się przez kolejne granice.
Sytuacja jest naprawdę dramatyczna. W ciągu roku światowe ceny pszenicy podskoczyły o 130 procent, ryżu – 80 procent, soi – prawie 90 procent.

Str. 9
Strajki * Protesty *

Poczta Polska: Czy będzie strajk?; Dom Pomocy Społecznej - Mnichów: Referendum, chcemy strajkować o 20%; MPK - Rzeszów: Negocjacje podwyżek; FSO - Żerań: Podwyżki już wywalczone; Energa-Operator: Strajk ostrzegawczy w obronie praw pracowniczych; Telekomunikacja PKP: Protest w Warszawie; SKARBÓWKA: Protest o place i więcej etatów; Cukrownia - Leśmierz: Przeciwko likwidacji miejsc pracy; Wrocław - Hutmen S.A.: Spór zbiorowy ws. „restrukturyzacji”; Tesco: Walka o godne zarobki.

Str. 10
Teledysk* Teledysk*
Radiohead - Niesprawiedliwość uderza w najmłodszych
Warto obejrzeć teledysk do najnowszej piosenki angielskiego zespołu Radiohead – a „All I Reed” („Wszystko czego potrzebuje”).Obraz jest wymowny tym bardziej, że tym razem, na czas trwania piosenki, niesprawiedliwość ta uderza w najmłodszych tuż przed naszymi oczami.
Co słychać?
Cytaty z prasy.
Str. 12
Spotkania i protesty przeciwko "tarczy antyrakietowej"
W dniach 14 – 15 czerwca Inicjatywa „Stop Wojnie” przeprowadzi w różnych miastach protest.Inicjatywa „Stop Wojnie” organizuje także spotkania wróżnych miastach pod hasłem „Komu potrzebne amerykańskie rakiety?”