Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

s1 s1

Czerwcowy-lipcowy numer (2007 r.)
(można teraz przeczytać niebieskie tytuły):

Str. 2
GIERTYCH MUSI ODEJŚĆ
Popierajmy strajk ZNP
Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił, że 29 maja zorganizuje ogólnopolski dwugodzinny strajk. Jednak poważnym błędem jest odstąpienie od postulatu odwołania Giertycha z funkcji ministra edukacji.

Prawicowy populiści
W kwietniu i na początku maja widzieliśmy intensyfikację autorytarnej kampanii braci Kaczyńskich.  Dla prawicowego populizmu, który reprezentują, kluczowe jest udawanie, że się coś robi dla tzw. zwykłego człowieka, gdy tak naprawdę chroni się interesy najbogatszych.

Co słychać?
Cytaty z prasy

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
IV Biznespospolita

Kaczyńscy przedstawiają się jako politycy zwykłego człowieka - grzmią przeciwko łże elitom, wykształciuchom i skorumpowanym urzędnikom.
Prawdą jest jednak, że IV Rzeczpospolita jest rajem dla bogatych.

Z lekarzami przeciw rządowi
Wystarczy zadać sobie pytanie - co jeśli rząd wygra tę bitwę? W takim przypadku będzie trudniej innym - zarówno pracownikom, jak i innym ludziom - domagać się nie tylko większych wydatków z budżetu, ale także bronić się przed cięciami.

Str. 4
Borys Jelcyn 1931-2007
Od państwowego do rynkowego kapitalizmu
Jelcyn wychodzi na tego, który “wprowadził” w Rosji kapitalizm.
W rzeczywistości o wiele lepszym opisem burzliwych zmian, które dokonały się w Rosji na przestrzeni lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych jest zastąpienie jednej postaci kapitalizmu drugą – kapitalizmu państwowego kapitalizmem rynkowym.

Borys Jelcyn 1931-2007
Okrutna wojna w Czeczenii
W hołdach składanych zmarłemu niedawno Borysowi Jelcynowi z reguły przemilcza się jego “dorobek” ludobójczej agresji przeciwko ludności Czeczenii.
Str. 5
Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata *
Sarkozy zdobywa prezydenturę - będzie konfrontacja

Prawicowy populista Nicolas Sarkozy pokonał kandydatkę centrolewicy Ségolčne Royal w francuskich wyborach prezydenckich. Wygrał wyraźnie, chociaż nie tak przytłaczająco, jak mówią niektórzy komentatorzy.
Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata *
W skrócie:
TURCJA - wojsko zamierza obalic rząd.
SOMALIA - bombardowanie stolicy przez wojska etiopskie (wkład do tzw. "wojny z terrorem" USA).

EGIPT - Związkowcy walczą z reżimem Mubaraka.

Str. 6
Wycofać wojska z Iraku i Afganistanu*

Brutalni okupanci
Okupanci w Afganistanie zachowują się tak brutalnie, że protestuje nawet marionetkowy prezydent Hamid Karzaj.

Wycofać wojska z Iraku i Afganistanu*
Dymisja Tony'ego Blaira - Pokonany przez ruch antywojenny

Blair został zmuszony do odejścia. Klęska militarna w Iraku i cała góra kłamstw wypowiedziana przez Blaira, by usprawiedliwić tę wojnę oznaczają, że gdyby nie było rezygnacji, sami członkowie Partii Pracy obaliliby swego lidera.

Konferencja w Pradze - Przeciw bazom USA
150 osób z 15 antywojennych inicjatyw z 10 krajów przybyło 5 maja do Pragi by uczestniczyć w spotkaniu pt. "Międzynarodowa konferencja przeciw militaryzacji Europy". Ok. połowy uczestników konferencji było z Czech, resztę stanowili międzynarodowi goście.
Terror policyjny
W opublikowanym 11 kwietnia 2007 r. raporcie Europol podał, że w ubiegłym roku zatrzymano 706 osób w 15 krajach Unii Europejskiej, podejrzanych o udział w 498 atakach terrorystycznych. Tylko w jednym ataku uczestniczyli islamiści (nie było w tym przypadku żadnych ofiar).
Str. 7
Zamknąć G8
ZAMKNĄĆ GANG OŚMIU
Zbliża się kolejny szczyt grupy G8 – czyli siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji. Bush, Blair (po raz ostatni!), Putin i reszta nie-miłościwie panujących nad współczesnym światem - na którym ponad 800 mln ludzi jest niedożywionych, toczy się szereg wojen i krąży widmo katastrofy ekologicznej – tym razem w niemieckim kurorcie Heiligendamm, koło Rostocku, rozmawiać będą jak ten świat dalej urządzać we własnym interesie.
Zamknąć G8
Pojedż na protesty przeciw szczytowi G8
Wyjazd z Warszawy we wtorek 5 czerwca wieczorem.

Str. 8
Permanentna Rewolucja Trockiego
Od carskiej Rosji do Iraku
Teoria permanentnej rewolucji była niewątpliwie jednym z najbardziej oryginalnych i znaczących uzupełnień marksizmu, jakie pojawiło się w XX wieku. Niestety, pierwszą przeszkodę dla zrozumienia tej teorii stanowi jej nazwa.

Str. 9
Strajki * Protesty *

Kopalnia Szczygłowice - Wygrana górników; PKP Cargo Lublin -Blokada torów; Miejski transport Warszawa -Grożą strajkiem; MPK Rzeszów - Autobusy nie wyjadą na ulice?; Impel Wrocław - Przeciwko łamaniu praw pracowniczych; OPEL Gliwice - Walka o podwyżki; TEMA Polska Kielce - O pensje i miejsce pracy; Rafineria Trzebinia S.A.- Głodówka w obronie miejsc pracy.

Str. 10
Sztuka* Guernica Picassa*Sztuka*
Kiedy bomby zaczynają spadać
Osiemdziesiąt lat temu podczas wojny domowej w Hiszpanii faszystowskie siły zbombardowały Guernikę. Wydarzenie to zainspirowało Pabla Picasso do namalowania obrazu, który uwidocznia cały horror wojny.

Str. 12
Anty-Bush na Helu
8 czerwca pojedź do Juraty na Helu, by powitać głównego architekta wojen na świecie, odpowiedzialnego za krew Iraku i Afganistanu, planującego atak na Iran, dążącego do budowy w Polsce wyrzutni rakietowych USA.