Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

gazeta Pracownicza Demokracja s. 1 gazeta Pracownicza Demokracja s.12

Lutowy numer (2009 r.)

Str. 2
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Na całym świecie słychać hasło: Nie będziemy płacić za ich kryzys!
Światowy kryzys gospodarczy wstępuje w nową fazę. Teraz już nie tylko banki mogą zbankrutować, ale całe państwa. Zagrożone są takie kraje jak Pakistan, Węgry, Ukraina, Korea Płd., Ekwador i wiele innych. Nie ma na świecie bezpiecznego miejsca wobec skutków kryzysu.

Str. 3
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Bezrobocie szaleje - walczmy ze zwolnieniami

Nastąpiła lawina zwolnień. W grudniu było 76 tys. nowych bezrobotnych – codziennie wyrzucano ok. 2500 osób na bruk. To bardzo dużo. Jednak w styczniu proces zwolnień uległ gwałtownemu przyspieszeniu - stopa bezrobocia sięgnęła 10,5 procenta, przybyło aż 160 tys. osób bez pracy – czyli ok. 5200 dziennie! Obecnie, według Ministerstwa Pracy, w Polsce jest 1,63 mln. bezrobotnych.

Weekend Antykapitalizmu 2009
Warszawa 1-3 maja 2009 r.

Tematy m.in. Kryzys, NATO, nowa lewica w Europie, Róża Luksemburg, społeczności przedklasowe przedklasowe. rocznica 1989 r.

Str. 4
IDEE W RUCHU - 5 stron analiz i argumentów
NIE PŁAĆMY ZA ICH KRYZYS
Polityka walki - Polityczne postulaty są niezbędne w walce ze zwolnieniami
Nawet w pojedynczych zakładach trzeba myśleć politycznie – polityka rozumiana tu jest m. in. jako ekonomia na dużą skalę. A kryzys i jego skutki to właśnie ekonomia na bardzo dużą skalę.

NIE PŁAĆMY ZA ICH KRYZYS
Polityka walki - Solidarność wszystkich pracowników niezależnie od kraju pochodzenia
Są też postulaty, które hamują walkę. Ostatnio lider OPZZ Jan Guz powiedział na konferencji prasowej (5 lutego):
"Widzimy potrzebę ograniczenia importu pracowników spoza Unii" dodając, że "nie dotyczy to jednak specjalistów, ale osób bez kwalifikacji". Guz dalej wyjaśniał: "Uważamy, że obcy specjaliści są potrzebni, ale w sytuacji, gdy inne kraje, także europejskie, chronią swój rynek pracy; my też powinniśmy zastanowić się czy nie mamy zbyt łagodnych przepisów pozwalających zatrudniać osoby spoza Unii Europejskiej".
Język użyty przez Guza jest fatalny.

Str. 5
NATO STOP * WOJNIE STOP *
Wojna w Afganistanie - NATO BEZ MASKI

W dniu 13. lutego w Sejmie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział, że Polska będzie „walczyć z terroryzmem przy użyciu wszelkich środków i na wszystkich frontach”. Kilka dni wcześniej jedynym wnioskiem, który wyciągnął on z zabójstwa polskiego geologa w Pakistanie było to, że „postaramy się dopaść tych bandytów”. Sikorski zachowuje się więc jak papuga byłego już prezydenta USA Georga W. Busha.
Str. 6
Czym jest socjalizm oddolny?

Życie po kapitalizmie
Kapitalizm przestał działać. Kolejny raz system wpadł w kryzys, który sam spowodował. Tysiące ludzi straciło już pracę, a dalsze setki tysięcy jest zagrożone jej utratą. Milionom zaś grozi bieda. Powstaje zasadnicze pytanie – czy tak musi być? Czy można kapitalizm zastąpić innym, sprawiedliwszym systemem?

Str. 7
Nowa Partia Antykapitalistyczna
Nowa partia we Francji - Należy zerwać z kapitalizmem
NPA wyrosła z bojowych walk społecznych przeciwko neoliberalnej ofensywie prawicy i z niezadowolenia z fatalnych działań Partii Socjalistycznej - PS. W ciągu kilku miesięcy NPA utworzyła 460 lokalnych komitetów i przyciągnęła 9000 członków. Blisko 70 % tych członków wybrało 650 delegatów na konferencję założycielską NPA, która odbyła się w zeszłym tygodniu. Obecne były też delegacje międzynarodowe z ponad 30 krajów. Konferencja uzgodniła zestaw podstawowych zasad opartych na przekonaniu o potrzebie rewolucyjnego zerwania z kapitalizmem oraz o konieczności jedności w walce na lewicy i niezależności od organizacji reformistycznych.

Co słychać o kryzysie?
Największa fala samobójstw w historii - Pogarszający się kryzys

Str. 8
30. rocznica rewolucji irańskiej
Obalenie prozachodniego dyktatora

Rząd USA nienawidzi Iranu. Powodem tego jest obalenie przez Irańczyków w 1979 r. brutalnej dyktatury i tym samym zadanie wielkiego ciosu amerykańskiemu imperializmowi na Bliskim Wschodzie. Do czasu rewolucji Iran - wraz z Izraelem i Arabią Saudyjską - miał kluczowe znaczenie dla amerykańskiej polityki w regionie zabezpieczając dostawy ropy dla Zachodu.

Str. 9
Strajki * Protesty *
Walka ze zwolnieniami w całym kraju

Huta Stalowa Wola; Stocznia Szczecińska Nowa; Odlewnia Żeliwa w Śremie; PEC - Katowice; MPK Kraków; ArcelorMittal; PKP Cargo.
Walki o płace
Górnictwo; Polska Miedź.

Str. 10
Teoria ewolucji
Odkrycie Karola Darwina

Darwin pozwolił spojrzeć na bogactwo i różnorodność form życia jako efekt procesu doboru naturalnego, a nie boskiej przyczyny rzeczy. Jak wyjaśnia w ostatnich akapitach "Powstawania Gatunków", "to w takim światopoglądzie jest majestat".
Str. 12
STOP WOJNIE - STOP NATO
Demonstracja i koncert w Krakowie.

W dniach 19-20 lutego 2009 r. w Krakowie, dojdzie do spotkania ministrów obrony państw NATO. Gospodarzem spotkania będzie minister obrony Bogdan Klich, przewodniczyć będzie sekretarz generalny NATO.  19 lutego - podczas szczytu – Inicjatywa „Stop Wojnie” współorganizuje protest w Krakowie.