Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Lutowy numer (2008 r.)
(można przeczytać niebieskie tytuły):

Str. 2
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
SZCZECIN - Jak PO Szczecinem rządzi
Po serii wyborów z 2006 i 2007 roku całkowitą władzę nad Szczecinem i regionem zachodniopomorskim objęła Platforma Obywatelska. Partia ta posiada większość w Sejmiku Wojewódzkim i Radzie Miasta, z jej ramienia rządzą prezydent miasta, wojewoda, marszałek województwa. PO ma więc pełnię władzy politycznej. Minął zaledwie rok od spektakularnych zwycięstw, a w mieście i regionie już zaczęła wydawać owoce neoliberalna polityka PO.

Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
SZCZECIN - Nie dla płatnej edukacji

W dniu 24.01 odbyło się w Szczecinie spotkanie poświęcone kwestiom edukacji i szkolnictwa. Jego organizatorem byli Młodzi Socjaliści, którzy z kampanią „Nie dla płatnej edukacji” trafili tym razem nad Odrę.
Spotkanie, które odbyło się w rzeczowej atmosferze poprowadził Adrian Zandberg – dr historii UW i członek MS.

Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Budryk - NIE łamistrajkom!

Niezależnie od tego, jak wyglądała sytuacja przed strajkiem, fakt, że znaczna część załogi Budryka podjęła w grudniu akcję strajkową powinien był wystarczyć, by ich w pełni poprzeć. Różne aspekty tego protestu - okupacja pod ziemią, głodówka, działania żon górników - zainspirowały miliony ludzi w Polsce, a wiadomość o nich dotarła nawet za granicę.
Główne centrale były przeciw strajkowi - ale posunęły się jeszcze dalej! Ich działacze skandalicznie wezwali do interwencji państwowej i/lub łamania strajku.
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Filozofia Balcerowicza - filozofią rządu

Były prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz twierdzi, że związki zawodowe “działają agresywnie i domagają się w gruncie rzeczy pieniędzy innych ludzi”.
A kim są ci inni ludzie? Oczywiście, dla neoliberałów takich, jak Balcerowicz, ci biedni „inni” to właściciele wielkich firm i podatnicy (szczególnie najbogatsi).

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Rząd idzie na wojnę ze związkowcami
Rząd Donalda Tuska szykuje ataki na związki zawodowe. Niższy poziom bezrobocia, wyjazd za granicę dwóch milionów pracowników i coraz większe poczucie, że szefom  za długo się udawało utrzymywać poziom bardzo niskich płac - wszystko to oznacza, że wielu związkowców jest gotowych do walki.

Str. 4
PYTANIA W RUCHU
Czy kryzysy są wrodzoną cechą kapitalizmu?

Cała polityka rządu Tuska o tworzeniu cudu irlandzkiego opiera się na ślepej wierze, że kapitalizm jest w zasadzie zdrowym systemem. Ewentualne problemy szybko się rozwiążą i nastąpi powrót do "normalności" - twierdzą ekonomiści. W rzeczywistości jednak system ma wbudowane cechy, które pchają go ku kryzysom. Kryzysy mogą zostać odroczone - ale nie zlikwidowane.

Co słychać?
Cytaty z prasy.

Str. 5
Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*

Kilka dni wolności w Strefie Gazy - Palestyńczycy zburzyli mur
W ciągu czterech dni stycznia na Bliskim Wschodzie obudził się niesamowity potencjał oddolnego ruchu masowego. Mury upadły, dyktator został poniżony, a strategia USA mająca na celu odizolowanie palestyńskiego oporu legła w gruzach.

Str. 6
Nie dla baz USA * Nie dla baz USA *
Rząd chce „tarczy” USA i dodatkowych amerykańskich baz
Platforma rakietowa

Jeśli ktoś miał jakieś złudzenia, co do polityki rządu PO – PSL dotyczącej lokalizacji w Polsce amerykańskich wyrzutni rakietowych w ramach programu tzw. „tarczy antyrakietowej” (Missile Defense), został szybko sprowadzony na ziemię. Podczas wizyty w USA minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nie tylko ogłosił „osiągnięcie porozumienia” ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie „tarczy”, ale i wyraził chęć budowy w Polsce baz amerykańskich w ramach NATO.

Nie dla baz USA * Nie dla baz USA *
Inicjatywa “Stop Wojnie” zaprasza na spotkanie w Słupsku

Nie dla wyrzutni rakietowych USA - Nie chcemy być tarczą!

Str. 7
Związkowcy przeciw rządowi
GŁOSY WALK

Pielęgniarka Longina Kaczmarska (OZZPiP) i górnik Krzysztof Łabądź (WZZ "Sierpień 80") opowiadają o walkach w ochronie zdrowia i górnictwie.

Str. 8
75. rocznica dojścia Hitlera do władzy - jak to było możliwe?
Nigdy więcej!

Siedemdziesiąt pięć lat temu klasa pracująca poniosła swoją największą w dziejach klęskę , gdy 30 stycznia 1933 r. Adolf Hitler został mianowany kanclerzem Niemiec. W przeciągu miesiąca zniesiono wszystkie podstawowe prawa obywatelskie. W ciągu dwóch miesięcy Żydzi zostali pozbawieni zatrudnienia w sektorze publicznym i systemie prawnym, podczas gdy rząd ogłosił bojkot żydowskich przedsiębiorstw. Zniesiono związki zawodowe. Książki uznane za wywrotowe, m.in. dzieła Alberta Einsteina, Zygmunta Freuda, Franza Kafki i Karola Marksa, układane były w stosy i publicznie palone.

Str. 9
Strajki * Protesty *

Oświata - Jednoczą się w walce; Poczta Polska - Podwyżki albo strajk; Kolej - Grożą strajkiem generalnym; Celnicy - W całym kraju protestowali; Katowicki Holding Węglowy - Wywalczyli podwyżki; Fiat Auto Poland, Tychy - Zarząd zaczyna ustępować; MZK, Bydgoszcz - W obronie zakładu pracy; PLL LOT, Okęcie - 2-godzinny strajk ostrzegawczy; Remag S.A. - Strajk ostrzegawczy; Hotel Marriott, Warszawa - „Uwaga, zły pracodawca”; Huta Stalowa Wola - Chcemy sprawiedliwych podwyżek; Tesco, zestochowa - Pracownicy się organizują.

Str. 10
* Książka * Książka * Książka
Ekonomia uczestnicząca - Świat bez kapitalizmu jest możliwy
Jako ludzie propagujący pracowniczą demokrację opartą o rady pracownicze, czyli socjalizm oddolny, często słyszymy pytanie – czy coś takiego może funkcjonować? Czy to nie skończy się nowym systemem hierarchicznym? A co zrobić w takim systemie z ludźmi, którzy nie chcą pracować lub mają autorytarne zapędy i chcą stać się nowymi szefami? Michael Albert z swojej książce “Ekonomia uczestnicząca” (w ang. oryginale „Parecon“), jak również w swoich wcześniejszych książkach, przedstawia ideę ekonomi uczestniczącej, która ma bardzo dużo wspólnego z tym, co my nazywamy socjalizmem oddolnym. I w dużej mierze odpowiada na ww. pytania.

Str. 12
Demonstracja w 5. rocznicę ataku na Irak
ŚWIAT PRZECIW WOJNIE

Demonstracja 15 marca
Nie chcemy być okupantem!
Nie chcemy być tarczą!