Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Lutowy numer
(można teraz przeczytać niebieskie tytuły):

Str. 2
Szkoła bez Giertycha!
W jaki sposób mundurki mają zwalczyć rzekomo ogromny problem z przemocą jest zagadką, którą rozwiązać potrafi tylko Roman Giertych, „reaktywator” Młodzieży Wszechpolskiej, organizacji znanej ze swojej fascynacji brunatnymi koszulami i przemocą uliczną – zarówno w przeszłości, jak i dzisiaj.

Guru neokonserwatystów z Sikorskim na Uniwersytecie
Przemoc zamiast debaty

"Ja tylko panów ostrzegam, że jak straż uniwersytecka sobie nie poradzi, to panowie z Żandarmerii Wojskowej dadzą radę". W taki sposób były już minister obrony Radosław Sikorski zwrócił się do swoich politycznych przeciwników podczas spotkania na Uniwersytecie Warszawskim.

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Solidarni? Tak, ale przeciw rządowi

Jak wzmocnić opozycję wobec Kaczyńskich? Politykę Kaczyńskich kształtuje główny cel: wzmożenie konkurencyjności polskiego kapitalizmu.

Str. 4
Pytania w ruchu alterglobalistycznym

Wyzwania dla europejskiej lewicy

U podłoża postawy alterglobalistów wobec problemu walki o władzę w państwie leży strach, że walka ta doprowadzi do powtórki stalinizmu. Wielu aktywistów podchwyciło hasło rzucone przez Johna Hollowaya w jego książce “Zmieniajmy świat bez sięgania po władzę”. Jednak globalny ruch oporu przeciw neoliberalizmowi i imperializmowi w sposób nieunikniony wkracza na terytorium polityki i domaga się reprezentacji.

Str. 5
Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata *
Teraz Iran?
Administracja George'a Busha przygotowuje nową wojnę – tym razem z Iranem. Ostatnio potwierdził to jeden z głównych strategów USA ostatnich dekad -Zbigniew Brzeziński.

Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata *
Zwycięstwo strajku powszechnego w Gwinei
Po 18-dniowym strajku powszechnym pracownicy w Gwinei, w Afryce zachodniej, wygrali i zmusili dyktatorski reżim prezydenta Lansany Conte'a do ustępstw.

Str. 6
NIE WYRZUTNIOM RAKIETOWYM W POLSCE!
Rakietowy miecz imperium
Instalacja na terenie Polski wyrzutni rakietowych USA na trwałe wpisze Polskę w amerykańskie planowanie strategiczne. Ważność tej sprawy spowodowała, że Inicjatywa „Stop Wojnie” zdecydowała o włączeniu sprzeciwu wobec „tarczy antyrakietowej” do głównych postulatów demonstracji antywojennej, która odbędzie się w dniu 24 marca w Warszawie.

Str. 7
Ratujmy służbę zdrowia
Komornicy precz ze szpitali
Minister stwierdził także "Pieniędzy na opiekę zdrowotną jest tyle, ile jest, i nie będzie więcej”. A może trzeba tych środków poszukać gdzie indziej? Na przykład w wydatkach Ministerstwa Obrony Narodowej, które w tym roku mają wynosić 20 mld. zł to znaczy o 12% więcej niż w zeszłym roku.

Co słychać?
Cytaty z prasy

Str. 8
Wenezuela, Hugo Chavez i permanentna rewolucja
Wenezuelski prezydent Hugo Chavez ostatnio obwieścił zwrot swojego rządu w lewo. - Trocki mówił, że rewolucja jest permanentna, nigdy się nie kończy. Idźmy drogą Trockiego – powiedział. Fakt, że o tych rzeczach się dyskutuje, jest świadectwem tego, jak bardzo już ruchy oddolne wstrząsnęły wenezuelskim społeczeństwem. Przed nimi jednak jeszcze daleka droga, jeśli rewolucja ma naprawdę odwrócić stosunki w społeczeństwie, aby dotychczas wyzyskiwani stali się klasą rządzącą.

Str. 9
Strajki * Protesty *

PLL LOT - Nocny najazd na związekł; Oświata -Nauczyciele chcą podwyżek; Górnictwo - częściowa wygrana, ale walka trwa; "Solid "-protesty przeciwko niewolniczej pracy w ochronie; "Selgros" - Rośnie opór wśród pracowników; PROTEST W FIAT-GM (tylko online).

Str. 10
Literatura* Literatura* Literatura* Literatura* Literatura* Literatura*
Ryszard Kapuściński 1932-2007 - Każda dyktatura upadnie
23 stycznia 2007 roku zmarł Ryszard Kapuściński. Był jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy i dziennikarzy. Kapuścińskiemu udało się w fenomenalny sposób połączyć sztukę reportażu z literaturą piękną.

Z książek Kapuścińskiego
Fragmenty

Str. 12
Ogólnokrajowa demonstracja antywojenna, 24 marca 2007 r.
Wycofać wojska z Iraku i Afganistanu * Przeciw militarnej polityce Kaczyńskich * Nie "tarczy antyrakietowej" w Polsce * Nie wojnie z Iranem *