Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Listopadowy numer (2008 r.)

Str. 2
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Górnicy mają rację - potrzebny strajk generalny
Strajk generalny jest najpewniejszą drogą do pokonania Tuska.

Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
USA nie tak potęźne
Sycyzt G20 (najbardziej rozwiniętych państw świata) w połowie listopada - wbrew absurdalnym stwierdzeniu brytyjskiego premiera Gordona Browna, że “to narodziny nowego ładu światowego” - nic nie załatwiło. Spotkanie potwierdziło bezład globalnego kapitalizmu. Francuski prezydent Nicolas Sarkozy stwierdził, że “Ameryka to wciąż mocarstwo numer jeden na świecie”, ale dodając: “Czy jest ona jedyna? Nie, nie jest.” Spotkanie G20 potwierdziło bezład globalnego kapitalizmu.

Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Odpowiedź Tuska na kryzys - niech zapłacą niezamożni
W Polsce kryzys jest coraz bardziej dotkliwy.  W czasie kampanii wyborczej rok temu Irlandia miała stanowić cud gospodarczy. Dziś Irlandia znajduje się w recesji. Prognozy polskiego wzrostu gospodarczego są wciąż na plusie, ale stopniowo maleją.

Str. 3
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Mniejszość terroryzuje - ale która?
"Demokracja to jest taki ustrój, w którym mniejszość nie może i nie powinna terroryzować większości" - mówi Tusk. Ustrój w którym mniejszość terroryzuje większość jest akurat dobrą definicją kapitalizmu.

Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Polityczna ingerencja już jest - chodzi o to, by służyła społeczeństwu

Jeśli można setki miliardów wydawać na ratowanie banków, dlaczego nie można obniżyć cen energii dla zwykłych ludzi lub ratować stocznie?

Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Nie ma pieniędzy - a może są?
Pracownicy widzą, że skoro są pieniądze dla bankierów, można by było też znaleźć środki na oświatę, ochronę zdrowia i mieszkalnictwo. Tylko aktywny ruch pracowniczy i masowe protesty mogą wymusić na rządzących działanie korzystne dla ludzi niezamożnych.
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Wałęsa sięgnął dna

"Najpierw użyłbym argumentów, a jeżeli to nie przyniosłoby skutku, użyłbym siły. Dałbym decyzję: oczyścić biuro!" Tak Lech Wałęsa skomentował w programie “Kropka nad i” okupację biura poselskiego Donalda Tuska w Warszawie przez 200 członków związku zawodowego WZZ “Sierpień 80”. To jedna z najbardziej skandalicznych wypowiedzi Lecha Wałęsy, człowieka znanego z dziwacznych sformułowań.
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Sojusz od Lewicy Daleko
Ok. trzech na czterech działaczy SLD opowiada się za współpracą z ugrupowaniami liberalnymi. Prawie połowa twierdzi, że szkoła powinna uczyć przede wszystkim dyscypliny. Przypomnijmy, że są to działacze SLD, nie LPR czy PiS. Widać po raz kolejny, jak potrzebna jest partia autentycznej lewicy.

IDEE W RUCHU - 4 strony analiz i argumentów
Str. 4
Wybór Baracka Obamy na prezydenta USA
Miliony świętują
Przekazy telewizyjne ze Stanów pokazywały tłumy młodych ludzi różnych ras wypełniających ulice. Wielu mówiło o tym, jak dumni są z tego co zrobili, określając wybór Obamy jako wynik ich wspólnej akcji. Klasa pracownicza w USA głosowała za „zmianą” rozpadającej się gospodarki i zakończeniem „niekończącej się” wojny w Iraku. Jednakże, to te same czynniki skłoniły klasę rządzącą do porzucenia poparcia dla obozu Georga Busha i neokonserwatystów. Wielkim pytaniem stojącym obecnie przed Stanami jest to, która z tych dwu sił będzie dominować przez następne kilka lat.

Str. 5
Wybór Baracka Obamy na prezydenta USA
Wyzwania dla Obamy
Istnieje realne zagrożenie, że pozytywne obietnice Obamy nie zdołają przetrwać kryzysu, tak samo jak przytrafiło się to administracji Billa Clintona z lat 1992-2000. Jedyną siłą mogąca temu zapobiec jest ruch masowy, który zdecydował o zwycięstwie Obamy..

Wybór Baracka Obamy na prezydenta USA
Głosy zmian w USA
Aktywiści i działacze związkowi rozmawiali z Virginią Rodino o efektach wywołanych przez zwycięstwo Obamy.
Wybór Baracka Obamy na prezydenta USA
Globalna recesja - wojna - "tarcza" - co dalej po wygranej Obamy?
Spotkanie Pracowniczej Demokracji w Krakowie.

Str. 6-7
KONGO - najkrwawsza wojna
Zyski Zachodu i rzeź
Liczba ludzi zabitych w ciągu dziesięciu lat wojny pustoszącej Demokratyczną Republikę Kongo (DRK) naprawdę ścina z nóg. Jak szacuje ONZ, w latach 1998 - 2003 wojna spowodowała śmierć aż 5,2 miliona cywilów. Jest to najkrwawszy konflikt na świecie od zakończenia drugiej wojny światowej.

Str. 7
Światowy Dzień Akcji na rzecz klimatu
Zaproszenie na Marsz
W imieniu komitetu organizacyjnego Marszu „Klimat – teraz!” zapraszamy do uczestnictwa wszystkie organizacje chcące włączyć się w globalną walkę o zatrzymanie zmian klimatycznych. Marsz odbędzie się 6 grudnia 2008r. w Poznaniu.

Str. 8
Inicjatywa "Stop Wojnie" - stopwojnie.org
Konferencja: tarcza antyrakietowa czy miecz imperium?
Konferencja odbywała się w ważnym z dwóch powodów momencie dla ruchu przeciwników „tarczy”. Po pierwsze po podpisaniu umowy przez władze Polski i USA, ale przed jej ratyfikacją. Po drugie po wyborze na prezydenta USA Baracka Obamy, którego stosunek do programu Obrony Przeciwrakietowej jest niejasny. Konferencję organizowano z dużym rozmachem, o czym świadczyło doborowe grono prelegentów i duża liczba uczestników – ok. 200.

Zjednoczmy się przeciw ekspansji NATO i wojnie
Europejski ruch antywojenny wzywa do masowych protestów w czasie przyszłorocznego szczytu NATO  w Strasburgu, we Francji. Planowana jest międzynarodowa demonstracja oraz kontr szczyt.
NATO popiera tarczę
NATO potwierdziło poparcie dla planowanego rozmieszczenia w Europie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Rzeczniczka NATO Carmen Romero powiedziała, że stanowisko sojuszu w sprawie tarczy nie zmieniło się.

Str. 9
Strajki * Protesty *

OPZZ - NSZZ „S” - FZZ: Cud Tuska - jedność związkowa; "Sierpień 80" i Rybacy: Okupacja u premiera; Citibank – 14 miast świata:Protestują od Dublina po New Delhi; STOCZNIE: Walka trwa; Górnicy – Śląsk: Wzywają do strajku generalnego;Dom Pomocy Społecznej – Sieradz: W obronie zwolnionych; RYBOŁÓSTWO - PRZEJAZDOWO: Blokada związkowców; Whirlpool - Wrocław: Przeciw zwolnieniom

Str. 10
Książka * Książka * Książka *
Rewolucja globalna
Prezentujemy część II wywiadu z Andrzejem Witkowiczem, autorem książki "Wokół terroru białego i czerwonego 1917-1923". Instytut Wydawniczy Książka i Prasa, Warszawa 2008.

Cywilizacja * Cywilizacja * Cywilizacja *
Skóra a cywilizacja
Rasistowski bałwan poseł Góski troszczy się o "cywilizacji białego człowieka". Minister Sikorski ośmiesza się głupim rasistowskim żartem.

Str. 12
KAPITALIZM NIE DZIAŁA - Dzień Antykapitalizmu
Niedziela, 30 listopada 2008 w Warszawie - od godz. 13.00

Pracownicza Demokracja zaprasza na Dzień Antykapitalizmu. Kryzys globalnego kapitalizmu staje się coraz głębszy. Dotarł również do Polski wbrew zapewnieniom polityków i ekonomicznych "ekspertów".Ideologia neoliberalna głosząca, że niewskazana jest państwowa interwencja po 30 latach poniosła klęskę. W dodatku wybrany został pierwszy czarnoskóry prezydent USA. Dzieją się rzeczy niedawno uważane za niemożliwe. Dlatego Pracownicza Demokracja organizuje dzień antykapitalizmu. Przyjdź na Dzień Antykapitalizmu i powiedz o nim znajomym!