Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Listopadowy numer (2007 r.)
(można przeczytać niebieskie tytuły):

Str. 2
Na lewym skrzydle - felieton Filipa Ilkowskiego
Nic nowego w nowym rządzie

Mamy nowy rząd. Ale czy naprawdę nowy? Być może pojawiło się kilka nowych twarzy, choć nawet ich jest niewiele. Przede wszystkim jednak kluczowe twarze, stare czy nowe, zapowiadają prowadzenie polityki, w której nowe będą tylko szyldy rządzących partii.

Nie potrzebujemy takiej taktyki
W kampanii wyborczej Polska Partia Pracy wpadła na pomysł umieszczenia ludzi ze znanymi nazwiskami na okręgowych listach wyborczych - często startujących z pozycji numer 1. Było co najmniej kilkanaście takich nazwisk. Taktyka polega na tym, żeby ludzie przypadkowo oddali swój głos na PPP.

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Jak przejść od klęski Kaczyńskiego do klęski reszty prawicy i liberałów?

Platforma Obywatelska w końcu z łatwością pokonała PiS, ponieważ wydawała się być partią, która może zapewnić klęskę Jarosława Kaczyńskiego.

Str. 4
Weekend Antykapitalizmu - 16-17-18 listopada 2007
Weekend spotkań, debat i filmów.

Str. 5
Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata *
PAKISTAN - Masowe protesty przeciw dyktatorowi

W dniu 3 listopada dyktator Pakistanu Pervez Musharraf wprowadził stan wyjątkowy. Zakazał zgromadzeń publicznych i zamknął niezależne stacje telewizyjne. Tysiące działaczy na rzecz praw człowieka, prawników oraz lewicowych aktywistów zostało zatrzymanych. Policja brutalnie pałuje protestujących.

Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata *
USA obiecują Turcji: “Zmiażdżymy kurdyjskich rebeliantów”

USA obiecały Turcji, że zmiażdżą przebywających w północnym Iraku kurdyjskich rebeliantów, którzy walczą o niepodległość terenów, należących obecnie do Turcji (w jej wschodniej części). Po serii zbrojnych potyczek z kurdyjskimi bojownikami na pograniczu iracko-kurdyjskim Turcja grozi inwazją na północny Irak.
Str. 6-7
90. ROCZNICA REWOLUCJI 1917 r.
Pokazali, że można…

W swojej popularnej książce poświęconej Rewolucji Rosyjskiej pt. „A People’s Tragedy”, Orlando Figes przypisuje wydarzenia października 1917 r. „żądzy krwi” Lenina. Dla Figesa październik 1917 r. i potworności stalinizmu to jedno i to samo. To właśnie mantra, którą przeciwnicy rewolucji uwielbiają powtarzać: rewolucje zawsze prowadzą do katastrofy. I twierdzą, że jedynym sposobem, by obronić cywilizację jest wspieranie milionerów i światowych korporacji lub arystokratów i królów. Aby podtrzymać ten argument, muszą oni zignorować najbardziej podstawowy fakt – że władza Stalina od 1923 r. do jego śmierci w 1953 r. opierała się na czymś zupełnie innym niż władza ustanowiona w październiku 1917 r.
Str. 8
Co słychać?

Cytaty z prasy.
90. ROCZNICA REWOLUCJI 1917 r.
Należy się organizować, by zmienić świat

Colin Barker pokazuje jak w rewolucyjnej sytuacji ludowe instytucje muszą być rozbudowywane, aby mogły przejąć władzę. Jeśli chodzi o ruchy dysponujące prawdziwym potencjałem rewolucyjnym, tworzą one ludowe instytucje, które przyciągają rzesze ludzi. Instytucje te docierają do szerszej grupy niż ta, którą stanowią pracownicy i ich miejsca pracy. Na przykład w obecnych warunkach wydaje się nie do pomyślenia, że potencjalnie rewolucyjny ruch nie przyciągnąłby studentów i uczniów szkół średnich.
Str. 9
Strajki * Protesty *

ZNP: Nauczyciele - Zarabiamy nędznie, żądamy podwyżek płac; Faurecia: Grójec, Wałbrzych, Gorzów, Legnica - Przeciw łamaniu praw pracowniczych; Szpital Wojewódzki, Suwałki - Bez podwyżki zaostrzymy strajk; REMAG S.A. Katowice - Żądamy podwyżek; POCZTA POLSKA, Gdańsk - Pikieta o płace i przymusowe nadgodziny; General Motors, Gliwice - Pracownicy chcą podwyżek; Firma ochroniarska G4S - Porozumienie ze związkami; Polar Whirlpool, Wrocław - Dziś strajk ostrzegawczy, jutro strajk włoski.
Str.10
* Kultura * Film * Kultura * Film * Kultura *
UKRYTA STRATEGIA

Obraz Redforda nie ma jasnego antywojennego przesłania. Dwaj studenci profesora porzucają studia i zaciągają się do armii, by wreszcie zrobić coś „pożytecznego” dla swojego kraju. Finałowa scena, kiedy obaj giną w śniegach afgańskich gór tchnie trochę patriotycznym kiczem (przede wszystkim dzięki pompatycznej muzyce). Widz gubi się trochę pomiędzy błyskotliwymi ripostami dziennikarki w gabinecie senatora, a heroizmem amerykańskich marines.

List do redakcji - Napisz do nas: pracdem@go2.pl
Zawiedzione nadzieje i przebudzenie społeczne w Gruzji

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili w odpowiedzi na kilkudniowe protesty opozycji przed budynkiem parlamentu w stolicy Tbilisi wprowadził 15-dniowy stan wyjątkowy, wcześniej pacyfikując brutalnie demonstracje opozycji przed parlamentem przy pomocy kul kauczukowych i gazu łzawiącego.
Widać jak rewolucja zjada własne dzieci. Przecież Saakaszwili przy poparciu Unii Europejskiej i USA dostał się właśnie przez demonstracje do władzy.

Str. 12
Czesko-polska współpraca antywojenna

W sobotę, 13 października w Warszawie odbyła się demonstracja organizowana przez Inicjatywę "Stop wojnie" pod hasłami "Nie wybieram wojny", "Wycofać wojska z Iraku i Afganistanu" oraz "Nie dla "tarczy antyrakietowej"". Na demonstracji gościło dwóch ważnych przedstawicieli czeskiego ruchu przeciwko "tarczy antyrakietowej". Wójt miasta Jince Josef Hala powiedział, że by przeciwstawić się instalacji radarów w Czechach, powstała tam Liga Burmistrzów i Wójtów,. Podkreślił, że ma nadzieję na ściślejszą współpracę.