Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Listopadowy numer
(można teraz przeczytać niebieskie tytuły):

Str. 2
AntyG8 w Niemczech
Strąćmy możnych ze szczytu
Demonstracje przeciw spotkaniom możnych tego świata na trwałe wpisały się już w działania ruchu alterglobalistycznego.
Kolejną ku temu okazją będzie szczyt państw grupy G8, który odbędzie się w dniach 6 – 8 czerwca 2007 r. w niemieckim miasteczku nad Morzem Bałtyckim – Heiligendamm, niedaleko Rostocku.

Na lewym skrzydle
Dmowski musi runąć
Pomnik Romana Dmowskiego w Warszawie kosztował 567 tys. złotych. Warszawa nie musi leżeć w cieniu pomnika największego polksiego antysemity XX. wieku.

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Tworzy się alternatywa na lewo od SLD-SdPl

Jak wynika z kolejnych sondaży, ludzie w większości chcą polityki prosocjalnej i antywojennej. Aktywiści, którzy chcą zbudować oddolną politykę na lewo od Centrolewu, mają więc duże szanse na sukces. Jednak nic nie zdarza się automatycznie.

Wycofać wojska z Iraku
Rząd i prezydent prawdopodobnie przedłużą udział polskiego kontyngentu w okupacji Iraku o kolejne pół roku. Jednocześnie dziesięciokrotnie zwiększą liczbę polskich wojsk w wojnie w Afganistanie.

Str. 4
GIERTYCH MUSI ODEJŚĆ

Pomysły Giertycha na szkołę - karać, karać i jeszcze raz karać

Minister edukacji stara się wykorzystać tragedię 14-letniej Ani z Gdańska, która popełniła samobójstwo po molestowaniu i upokorzeniu w szkole, do zwiększania swojej bardzo niskiej popularności. Jego propozycje w sferze edukacji są zgodne z ogromną hipokryzją skrajnie prawicowej polityki.

Darwin TAK, Giertych NIE
Czyżby Maciej Giertych miał jakieś wątpliwości, spoglądając w lustro, że kwestionuje teorie ewolucji? Na pewno nie cieszy go teoria ewolucji, która mówi o tym, iż człowiek i małpa mają wspólnego przodka.

Str. 5
Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata *
USA - Wyborcy wystawiają Bushowi rachunek za wojnę
Konsekwencje wojny w Iraku dotknęły prezydenta USA George’a Busha w jego własnym kraju, gdy Partia Republikańska poniosła poważną porażkę w wyborach do Kongresu w całych Stanach Zjednoczonych. Podczas kampanii niepopularny Bush do końca postrzegany był jako parias wśród kandydatów swojej partii.

Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata * Ze Świata *
Grecja: Szkoły strajkują - prawica się wycofuje
W dniu 30 października nauczyciele szkół podstawowych w Grecji zakończyli 6-tygodniowy strajk w sprawie płac i rządowych planów dotyczących edukacji.

Str. 6-7
Rewolucja Węgierska 1956 * Rewolucja Węgierska 1956 *
Rewolucja przeciw dyktaturze -
rady robnotnicze kontra "radzieckie czołgi"

Rozkwit rad robotniczych w czasie rewolucji węgierskiej jest dziś wstydliwie marginalizowany przez oficjalną wersję wydarzeń. Nic dziwnego, bo rady robotnicze do tej wersji nie pasują.

Str. 8
WEEKEND ANTYKAPITALIZMU 2006 - 8-9-10 grudnia
W skali globalnej widzimy przerażające zjawiska takie, jak głód, wojny, katastrofy w wyniku zmian klimatycznych - a w skali krajowej biedę, bezrobocie, łamanie praw pracowniczych, próby stosowania autorytaryzmu wobec kobiet, uczniów w szkole, gejów i lesbijek. Kaczory, Giertych i ich przyjaciele mogą doprowadzić nas do szału i depresji. Dlatego po raz kolejny organizujemy WEEKEND ANTYKAPITALIZMU.

Str. 9
Strajki * Protesty *

ZNP - demonstracja; Górnicy -Lublin, Katowice - W obronie kopalń; Służba zdrowia -Podwyżka nie dla wswzystkich; Pomoc brytyjskich związkowców dla pracowników z Polski; LIDL Gorzów -Związek powstał u "najgorszego pracodawcy w Europie"

Str. 10
Film * Film * Film * Film * Film * Film * Film *
Antywojenny manifest Kubricka
‘Ścieżki chwały’ to rewelacyjny, antywojenny manifest. Kubrick w doskonały sposób ukazuje, jak przełożeni posługują się mięsem armatnim, by zaspokajać swoje chore ambicje.
Co słychać?
Cytaty z prasy

Str. 12
AntyGiertych z ZNP - Protestujmy z nauczycielami
Nauczyciele z całej Polski chcą na ulicach Warszawy wyrazić swój pogląd na pomysły ministra oświaty na wychowanie młodzieży a także oprotestować ataki na Związek Nauczycielstwa Polskiego - największy i jeden z najdłużej działających w Polsce związków zawodowych.