Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Lipcowy-sierpniowy numer 2006 r.
(można teraz przeczytać niebieskie tytuły):

Rząd przygotowuje kolejne ataki na pracowników
PiS chce doprowadzić do podpisania umowy społecznej, która miałaby powstrzymać protest związkowy w obliczu ataków na pracowników, jak wspomniany nowy kodeks pracy.

GIERTYCH MUSI ODEJŚĆ
9 czerwca ponad 3 tys. osób wzięło udział pod Sejmem w proteście przeciw ministrowi edukacji Romanowi Giertychowi. Do przybyłych z całego kraju członków Związku Nauczycielstwa Polskiego, których było ponad 2, 5 tys., dołączyła kilkusetosobowa grupa demonstrantów, głównie studentów i uczniów, z Kampanii "Giertych Musi Odejść".

Protesty służby zdrowia - pierwsze sukcesy
Cały czas trwają protesty w publicznej służbie zdrowia. W niektórych regionach kraju protestujący osiągnęli zwycięstwo i podpisują umowy z dyrekcjami placówek. Jednak nie oznacza to końca protestów.
PYTANIA W RUCHU ALTERGLOBALISTYCZNYM
Jaka przyszłość dla związków zawodowych?

W Polsce do ogólnej roli biurokratów związkowych dochodzą historyczne warunki, które sprawiły, że ideologia wolnorynkowa i prywatyzacyjna została połknięta i była nawet propagowana przez związki zawodowe na początku epoki terapii szokowej, co miało katastrofalne skutki dla klasy pracowniczej w tym kraju.

Ze Świata*
Izrael, USA, UE, arabscy dyktatorzy...
Chcą skłócić Palestyńczyków

Rząd Izraela grozi jednostronnym wytyczeniem nowych granic Izraela na niekorzyść Palestyńczyków.

Ze Świata*
Raport ONZ
Coraz więcej slumsów

Raport ONZ o miastach na świecie naświetlił skalę globalnej nędzy i zjawisko powiększania się slumsów.

NA LEWYM SKRZYDLE
Nieobecni nie mają racji

Podstawowym błędem jest niedostrzeganie rzeczywistej różnicy między skrajną prawicą a prawicą tradycyjną. Giertych wykorzystuje swój udział w rządzie do legitymizacji istnienia Młodzieży Wszechpolskiej - jego faszyzującej przybudówki – jako siły politycznej mogącej zajmować rządowe posady.

UCZNIOWIE STUDENCI W REWOLCIE
Grecja - studenci zwyciężyli
Tysiące studentów wyszło na ulicę, by świętować pierwsze wielkie zwycięstwo przeciwko neoliberalnym atakom na wyższą edukację prowadzonym przez prawicowy rząd.

UCZNIOWIE STUDENCI W REWOLCIE
Chile
Zwycięstwo uczniów!

Trzy tygodnie powszechnych okupacji szkół i dwa strajki ogólnokrajowe zapewniły, że uczniowie w Chile osiągnęli zwycięstwo w sprawie większości swoich żądań „ekonomicznych”.

UCZNIOWIE STUDENCI W REWOLCIE
Bunt uczniów w Soweto - 30. rocznica
Rebelia w Soweto była wspaniałym momentem rewolty przeciwko apartheidowi i przeciwko temu, jak system rujnował życie ludzi.

125. rocznica - Powstanie w Sudanie
Walczyli z imperium

Powtarzane od ponad stu lat kłamstwa o dobroczynnej wojnie, niosącej pokój agresji, misji Zachodu wobec Wschodu – nie nabrały wartości „prawdy” i pozostają kłamstwami. Na dodatek coraz łatwiej rozszyfrowanymi.

Europa walczy z neoliberalizmem
Ogromne przywiązanie społeczeństwa do państwa opiekuńczego jest skałą, o któą neoliberalny program rozbija się w różnych rejonach Europy.

Strajki * Protesty *
Górnicy zmusili rząd do ustępstw - ale to nie koniec protestów, Lublin -
Zwycięstwo licealistów ze Staszica, Wielkopolska -
Spory zbiorowe w służbie zdrowia, Wałbrzych - Zawieszona głodówka, Kłodzko - Pacjenci walczą o swój szpital.

RAZEM
Jeśli pamiętamy, że ostatnio Polska Partia Pracy zdobyła 2 procent w sondażu wydaje się oczywiste, że tacy ludzie, którzy demonstrowali 24 czerwca, mogą współtworzyć prężną wyborczą alternatywę. Powinna być ona jak najszersza. Jej szyld powinien być wymyślony tak, by przyciągnąć jak najwięcej ludzi.

* Książka
Złudzenia nacjonalizmu

W chorym, nacjonalistycznym zaduchu potrzebna jest odtrutka w postaci książki Ludwika Stommy: „Polskie złudzenia narodowe”. W krótkim opracowaniu, w oparciu o rzetelna wiedzę historyczną obala on polskie mity narodowe od państwa Piastów do zmian w 1989 roku, które są kanwą nie tylko dla narodowców, ale też dla autorów podręczników historii.
Co słychać?
Cytaty z prasy