Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Letni numer (2009 r.)

Str. 2
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Eurowybory - Lewica też zyskała
W medialnych relacjach powyborczych mało słyszeliśmy o osiągnięciach radykalnej lewicy, które wbrew pozorom były znamienne w wielu krajach. Ten fakt dowodzi, że tam, gdzie siły na lewo od socjaldemokracji są dobrze zorganizowane, prowadzą aktywną kampanię i biorą udział w szerszych ruchach społecznych nie pozostają na marginesie polityki.

Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Zwiększyć płacę minimalną
Lierzy związkowi pozwalają rządowi zwlekać. Potrzebne są masowe akcje protestacyjne- nie kolejne rozmowy - byzwiększyć płacę minimalną.
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Nie dla "elastyczności"
. 2 czerwca rząd przyjął projekt ustawy, według której pracodawcybędą mogli wydłużać i skracać czas pracy w zależności od ich potrzeb."Chcemy uchwalić tę ustawę jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi,"powiedział Tusk.
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Spotkanie z Elżbietą Fornalczyk - liderką strajku w Tesco
We wtorek 2 czerwca Pracownicza Demokracja zorganizowała spotkanie z Elżbietą Fornalczyk, kandydatką do Parlamentu Europejskiego startującą z pierwszego miejsca na liście Polskiej Partii Pracy w Warszawie. Zasłynęła ona jako działaczka związkowa, która zorganizowała w 2008 r. strajk w Tesco – pierwszy w Polsce strajk w hipermarkecie!
Str. 3
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Nie ufamy politykom - budujmy radykalną lewicę

Trzeba działać na wszystkich frontach. Rolą radykalnej lewicy jest wzmocnienie potencjału zwykłych ludzi do zmienienia społeczeństwa: poprzez zwiększenie skuteczności strajków, protestów antywojennych i kampanii wyborczych.

Prywatyzacja Poczty Polskiej
Zbliża się prywatyzacja największegopaństwowego przedsiębiorstwa -Poczty Polskiej. Pracownicy Poczty już pokazali, że potrafią się zjednoczyć w akcji strajkowej.W zeszłym roku strajkiem wywalczyli 12,7procentową podwyżkę. Jednością mogąteż uratować własne miejsca pracy.

Str. 4
IDEE W RUCHU - 5 stron analiz i argumentów
Globalny kryzys kapitalizmu
20 lat po masakrze na Placu Tinanmen
Kryzys nie ominął Chin
Chiny w 1989 roku nie przechodziły jedynie kryzysu politycznego - był on też ekonomiczny. Chińska gospodarka wzrosła potężnie w latach ’80 lecz wzrost ten wymknął się spod kontroli chińskich przywódców.

Str. 5
Rok 1989
Plac Tiananmen - Chińskie Powstanie
Dwadzieścia lat temu, chiński autokratyczny reżim w Chinach spacyfikował ruch demokratyczny, który swoim zasięgiem ogarnął cały kraj. Ci na szczytach władzy zdecydowali o obaleniu buntu przy użyciu nadzwyczajnej brutalności. Ale nie udało im się wymazać pamięci o tych inspirujących wydarzeniach ani usunąć zjawisk, które były przyczynami tych protestów i które nadal, do dzisiaj, rodzą opór w Chinach.
Str. 6-7
Rok 1989

Był PRL, jest RP - walka nie skończyła się
Zmiany w Polsce i w całym bloku były wynikiem głębokiego kryzysu gospodarczego w połączeniu z walką klas. Dziś popłoch wśród panujących w czołowych państwach przypomina zamieszanie wśród rządzących w ZSRR i Bloku Wschodnim w latach 1989-91. Nie wiedzą co robić, by ratować ich system przed katastrofą.

Str. 8
PYTANIA W RUCHU
Czy ratowanie General Motors mogłoby być korzystne dla środowiska

Nie możemy zbudować ruchu masowego na rzecz klimatu poprzez poświęcenie się ludzi. Musimy go ugruntować na walce o miejsca pracy – nie tylko na obronie istniejących miejsc pracy, lecz na stworzeniu nowych. Jeśli zareagujemy na upadłość największej korporacji na świecie mówieniem, że to nie nasza sprawa, nie będziemy mogli budować takiej walki.

Co słychać?
Cytaty z prasy.

Str. 9
Strajki * Protesty *
Antyrządowa demonstracja związkowa; 4 czerwca- Katowice; Katowicki Holding Węglowy; Polska Grupa Energetyczna; Sanden – Polkowice; Zakłady Azotowe – Puławy; MPK – Rzeszów; Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych – Rybnik; ZNTK – Łapy; Lokatorzy-Białystok; Enea.
Str. 10
Ewolucja człowieka
"Afrykańska Ewa" i nonsens rasizmu

Pojęcie ‘rasy’ w biologii nie ma żadnego sensu. To pojęcie powstałe przez wrzucenie do jednego worka wybranych cech fizycznych, elementów kultury i religii oraz miejsca urodzenia.
Str. 12
NIE DLA BAZ USA
Amerykańscy żołnierze i rakiety na wiwat

Już w tym roku mogą trafić do Polski amerykańscy żołnierze. Chociaż przyszłość budowy amerykańskich wyrzutni rakiet przechwytujących w Redzikowie koło Słupska, w ramach programu tzw. „tarczy antyrakietowej” wciąż nie jest jasna, realne jest powstanie bazy do obsługi rakiet „Patriot”.