Pracownicza Demokracja –

Kwiecień 2011

 

 

DROŻYZNA DZIEŁEM BOGATYCH

Czas na masowy, zjednoczony, PROTEST

 

 

Pielęgniarki i położne

Przeciw destrukcji służby zdrowia

 

W piątek 25 marca w Sejmie zakończył się protest pielęgniarek i położnych, które w akcie sprzeciwu wobec planowanych zmian w systemie zatrudnienia w służbie zdrowia podjęły nawet protest głodowy. Ich walka trwa od dawna, oto kolejny jej dramatyczny rozdział. Więcej

 

 

Czas na masowy, zjednoczony,

PROTEST

 

Na demonstracjach w Polsce często widzimy jak różne związki zawodowe jednoczą się w poszczególnych walkach. Trzeba więc zorganizować gigantyczną związkową manifestację, która mogłaby zjednoczyć związkowców ze wszystkich central we wspólnym proteście. Taki protest przyciągnąłby innych – np. studentów, emerytów i bezrobotnych – i przyczyniłby się do wzmocnienia antyrządowego oporu w całym kraju.

Więcej  

 

 

OFE

 

“[Prof. Mitchell A.] Orenstein zwraca uwagę na dyskusje, które toczyły się na początku lat 90 zarówno w BŚ, jak i MFW odnośnie do źródeł finansowania przymusowego filara kapitałowego, oznaczającego w praktyce wyjęcie części składki emerytalnej z budżetu i w efekcie niedostatek środków na bieżące emerytury. Obie organizacje miały świadomość, że filar ten wymaga poważnego zadłużania się przez rządy, co może stanowić istotny problem dla krajów mających już wysoki dług.”

Więcej

 

 

* Rewolucja w świecie arabskim *

Interwencja w Libii

Polska wspiera, ale F-16 nie lecą

 

Polityka Polski wobec zbrojnej interwencji w Libii może budzić zaskoczenie. O ile w przypadku Iraku i Afganistanu polscy politycy prześcigali się w zapewnieniach gotowości do aktywnego udziału w tych „misjach”, w kwestii Libii zachowują powściągliwość. Oczywiście, nie ma mowy o sprzeciwie wobec bombardowań – polskie władze jednoznacznie je popierają.

Więcej  

 

 

 

* Rewolucja w świecie arabskim *

Interwencja oznacza dewastację i wojnę

 

19 marca rozpoczął się nowy rozdział  zachodniej ingerencji w Libii. Zapowiadając humanitarną interwencję siły Francji, Anglii i USA zaczęły bombardować “wojskowe cele”. Od czasu rozpoczęcia bombardowań Libii siły Kaddafiego kontynuują ataki na bastiony rewolucjonistów. Ludzie giną po obu stronach. Rozwiązaniem dla libijskiego ludu jest jego własny ruch rewolucyjny, oraz otaczające ich walki w Egipcie i Tunezji. 

 Więcej

 

 

* Rewolucja w świecie arabskim *

Alternatywa dla zachodniej interwencji

 

Wielu ludzi będących po stronie powstania w Libii niepokoi się sadząc, że nie możemy stać z boku i pozwolić, by było ono zgniecione przez siły Kadafiego. Jest jednak alternatywa wobec bombardowań Zachodu i represji Kadafiego. Zamiast bombardować Libię, rządy zachodnie powinny przeznaczyć wszystkie fundusze przejęte od reżimu Kaddafiego dla sił rewolucyjnych. Wtedy stałoby się dla nich osiągalne zakupienie uzbrojenia, żywności i innych zasobów niezbędnych do prowadzenia ofensywy przeciw dyktaturze.

Więcej

 

 

* Rewolucja w świecie arabskim *

ONZ: rada morderców

 

Fakt, że Rada Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych (ONZ) zagłosowała za ustanowieniem strefy zakazu lotów nad Libią,  prowadzi wielu do wniosku, że zachodnie bombardowania są prawomocne. Ale ONZ jest narzędziem w rękach światowych mocarstw.   Więcej

 

 

* Rewolucja w świecie arabskim *

Stanowisko egipskich socjalistów w sprawie Libii, obcej interwencji oraz kontrrewolucji

 

Oświadczenie wydane 20 marca 2011 przez grupę Rewolucyjni Socjaliści Egiptu dotyczące interwencji w Libii

 Więcej

 

 

Kryzys kapitalizmu

Należy pozbyć się systemu

 

To co nazywamy „neoliberalizmem”, pęd ku urynkowieniu, było sposobem, w jaki próbowano przywrócić stopę zysku przez wyciskanie z pracowników, ile tylko się dało. Jednak tylko częściowo przywróciło to zyskowność. Widać to szczególnie wyraźnie w USA – centrum systemu. Ludzie, którzy zarządzają światową gospodarką – szefowie banków centralnych – zaczęli w coraz większym stopniu polegać na wspieraniu rozwoju baniek finansowych. Więcej

 

 

Idee w ruchu

Energia nuklearna nie jest  ekologiczna

 i nie uratuje planety

 

Po katastrofie, która miała miejsce ma terenie japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima, przemysł energii atomowej stanął przed zadaniem niemal niemożliwym do wykonania: musi usprawiedliwić swoje istnienie. Nikt nie ma pojęcia, co zrobić z odpadami nuklearnymi, które pozostają toksyczne jeszcze setki tysięcy lat po wyprodukowaniu.  Na Ziemi nie ma miejsca, które nie poddałoby się trzęsieniom ziemi czy innym poważnym zmianom w środowisku przez tak długi okres. Nawet nieprawidłowo naz­­wane “prze­­twarzanie” paliwa jąd­rowego wytwarza więcej odpadów.

Więcej

 

 

JAPONIA

Tragedia ujawniła przepaść

między biednymi a bogatymi

 

Japonia jest zdruzgotana cierpieniem z powodu trzęsienia ziemi i tsunami. Tysiące osób zginęły. Miliony stały się bezdomnymi – w śniegu, bez prądu i wody, uciekając przed terrorem skażenia radioaktywnego – wszystko w trzeciej największej potędze gospodarczej świata. Międzynarodowe agencje informacyjne stosują frazesy zazwyczaj zarezerwowane dla biedniejszych krajów, podczas gdy spekulanci finansowi podbili wartość jena.

Więcej

 

 

PYTANIA W RUCHU

Co rozumiemy przez rewolucję?

 

„Najmniej kwestionowaną cechą rewolucji jest bezpośrednia ingerencja mas w bieg historycznych wydarzeń. W normalnych czasach państwo, niech to będzie monarchia lub demokracja, oraz historia kształtowane są przez specjalistów w rodzaju królów, ministrów, biurokratów... Ale w tych wiążących momentach, kiedy stary porządek staje się dla mas niemożliwy do zniesienia, łamią one bariery, które oddzielają je od polityki, zmiatają na bok ich tradycyjnych reprezentantów i same tworzą poprzez własne działanie początkowe stadium nowego porządku.” Te zdania – pochodzące z najdonioślejszej, z kiedykolwiek napisanych prac wyjaśniających rewolucję, mianowicie Historii rewolucji rosyjskiej Trockiego – są doskonałym opisem tego, co stało się w Egipcie 25 stycznia oraz następnych 17 dniach, które zakończyły się upadkiem Mubaraka 11 lutego.  Więcej

 

 

Kampania “Bojkot, Dezinwestycja, Sankcje”

Artyści bojkotują Izrael

 

Lider kultowego zespołu, Massive Attack - Robert Del Naja w wywiadzie dla brytyjskiego New Statesman stwierdza, iż “artystyczny bojkot to środek sprawdzony w wielu krajach, który może skutecznie wywrzeć presję na Izrael”. Według Del Naji muzycy mają ważna rolę do odegrania w tym procesie.

  Więcej

 

 

STRAJKI i PROTESTY

Opis walk w dzisiejszej Polsce

Poczta Polska – Olsztyn, Lubelskie, Poznań, Warszawa; Górnicy - Demonstracja w Katowicach; Górnicy - Kompania Węglowa; Huty KGHM; Kolejarze - PKP Cargo, Intercity, Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury; Kolejarze - Przewozy Regionalne; Szkolnictwo Wyższe – Portowcy; Carrefour - Warszawa; Polifarb Cieszyn; Saint-Gobain Construction Products Polska – Gliwice; Fiat Auto Poland; Energetyka. . Więcej

 

 

Weekend Antykapitalizmu 2011

Warszawa, 13-15 maja        

Więcej

 

 

powrót

strona główna