Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Kwietniowy numer (2009 r.)

Str. 2
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Globalny kryzys - katastrofa trwa
Katastrofa globalnego kryzysu trwa. Prezydent USA Barack Obama wyraził się jednak ostatnio bardziej optymistycznie na temat krachu. Po spotkaniu 14 kwietnia z prezesem Rezerwy Federalnej, Bebem Bernanke i szefową Federalnej Korporacji Ubezpieczania Depo­zytów (FDIC), Sheilą Bair, Obama powiedział, że widzi "promyki nadziei" w gospodarce USA. Jednak zwiększony optymizm, że wreszcie kryzys dobiega końca, jest raczej oparty na życzeniowym myśleniu niż na twardym postrzeganiu faktów.

Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Eurowybory - wspierajmy kampanię PPP
Czerwcowe wybory do Europarlamentu są kolejną szansą dla radykalnej lewicy w Europie, by stworzyć alternatywę wobec neoliberalnych partii establishmentu oraz skrajnej prawicy. W Polsce wszyscy, którzy chcą budować taką lewicę powinni wspierać Polską Partię Pracy i jej kampanię wyborczą.
Str. 3
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
500 dni Tuska - Raport obłudy i kłamstw

Raport Podsumowanie 500 dni pracy rządu Donalda Tuska i koalicji PO-PSL to 119 stron kłamstw i samozadowolenia. Gdyby nie chodziło tu o niszczenie życia milionów, ludzi raport można by nawet uważać za śmieszny.

Str. 4
Tragedia w Kamieniu Pomorsim - Bieda domy tp tykające bomby
Tragedia w Kamieniu Pomorskim odsłoniła przed opinią publiczną od dawna narastający problem tzw. hoteli socjalnych, a przede wszystkim problemy ludzi, którzy je zamieszkują. Liczbę lokali socjalnych ocenia się nawet na 130 tysięcy. Zdecydowana większość z nich znajduję się w fatalnym stanie technicznym i według wszelkich norm nie nadaje się do zamieszkania.

Str. 5
IDEE W RUCHU - 4 strony analiz i argumentów
Globalny kryzys kapitalizmu
Tajlandia - Ruch "czerwonych koszul" walczy z dyktaturą
„Czerwone koszule” są prodemokratycznym ruchem powiązanym ze Zjednoczonym Frontem dla Demokracji Przeciwko Dyktaturze (UDD). Składa się on głównie z miejskich i wiejskich ubogich popierających socjalną politykę poprzedniego premiera Thaksina Shinawatry. Jednak by zrealizowały się nadzieje stojących za nim zwykłych ludzi, ruch musi wyjść poza żądania powrotu do władzy Thaksina.
Str. 6-7
Globalny kryzys kapitalizmu

Irlandia: koniec cudu - tygrys zdycha
Irlandia, niedawno okrzyknięta wzorem bajki o neoliberalizmie, podlega właśnie traumatycznemu krachowi gospodarczemu. Szykuje się polityczne trzęsienie ziemi, które wstrząśnie jej polityką w nadchodzących dekadach.

Str. 8
IMPERIALIZM CZASÓW OBAMY
Puste słowa Obamy

W dniu 5 kwietnia w Pradze prezydent USA Barack Obama ogłosił wiwatującemu tłumowi swoją wizję świata bez broni atomowej. Entuzjazm ten był już mniejszy, gdy stwierdził, że „jeżeli utrzyma się zagrożenie ze strony Iranu, będziemy kontynuować program Obrony Przeciwrakietowej, który będzie oszczędny i sprawdzony”.Wbrew nadziejom i oczekiwaniom znacznej większości mieszkańców Czech (i przynajmniej połowy mieszkańców Polski), Obama nie pogrzebał więc programu tzw. „tarczy antyrakietowej”.

Str. 9
Strajki * Protesty *
Demonstracja związkowa Warszawa; Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego – ŁAPY; GRUPA ENERGA SA; STOCZNIA GDYNIA; SKOK – Ornontowice; Kompania Węglowa; Schavemaker – Kąty Wrocławskie; KGHM Polska Miedź.
Str. 10
Telewizja Polska
Były faszysta szefem TVP - Odwołać Farfała!

Od grudnia zeszłego roku obowiązki szefa telewizji państwowej pełni Piotr Farfał. Na początku lat dziewięćdziesiątych Farfał związał się z Narodowym Odrodzeniem Polski - ugrupowaniem jawnie nazistowskim.

Co słychać?
Cytaty z prasy.

Str. 12
Weekend Antykapitalizmu 2009
Jesteśmy świadkami najgłębszego kryzysu systemu kapitalistycznego od lat 30-tych ubiegłego wieku. Weekend Antykapitalizmu 2009 odbywa sięwięc w dobrym czasie dla dyskusji i debat na temat alternatywy wobec kapitalizmu i sposobów organizowania się przeciwko niemu.