Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Kwietniowy numer (2008 r.)
(można przeczytać niebieskie tytuły):

Str. 2
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Czego nie mówili nam o Traktacie Lizbońskim?
O Traktacie Lizbońskim było ostatnio dużo szumu, ale o treści tego dokumentu - ani słowa. Kiedy większość ludzi w Polsce wypowiada się za traktatem chodzi im o zdystansowanie się od nacjonalistycznej, pełnej uprzedzeń argumentacji prawicy  - a nie o poparcie konkretnych propozycji w traktacie.

Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Biały Szczyt - "Wychodzimy z niczym"
Słowa przewodniczącej OZZPiP „ wychodzimy z niczym” są bardzo znamienne. Nie przedstawiono żadnych nowych rozwiązań, które mogłyby poprawić dramatyczną sytuację w służbie zdrowia. Właściwie możliwy do zaakceptowania jest tylko postulat zwiększenia nakładów publicznych na lecznictwo.

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Koniec LiD - SLD udaje lewicę
Czy ostatni "zwrot na lewo" SLD jest powodem dla udzielenia politycznego poparcia tej formacji? Absolutnie nie. Rozstanie SLD z Partią Demokratyczną wynika ze strachu Wojciecha Olejniczaka przed konkurentem o przywództwo partii Grzegorzem Napieralskim i bardzo słabej pozycji LiD w sondażach.

Str. 4
NIE dla "tarczy" - amerykańskie rakiety coraz bliżej
Wydaje się, że scenariusz szybkiego zawarcia porozumienia między USA a Polską w sprawie tzw. „tarczy antyrakietowej” jest coraz bardziej realny.Rosnące prawdopodobieństwo zawarcia przez władze polskie układu w sprawie amerykańskiej bazy rakietowej oznacza, że właśnie teraz jest najważniejszy moment działania dla jej przeciwników. Umowa może być zawarta już w czerwcu.

Forum Antykapitalistyczne
Spotkania w Szczecinie i Warszawie

Str. 5
Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*

Egipska intifada
W dniach 6 i 7 kwietnia Egipt, jeden z kluczowych sojuszników USA na Bliskim Wschodzie, doznał poważnego wstrząsu ze strony ruchu, jakiego nie widziano w tym kraju od dziesięcioleci. Siły bezpieczeństwa starały się utopić we krwi ruch strajkowy. Jednak kilkudziesięciotysięczny tłum wytrwał, zdzierając wielkie portrety egipskiego tyrana wspieranego przez USA, Hosni Mubaraka.

Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*
Kairska Konferencja
W dniach 27-29 marca w stolicy Egiptu, Kairze, odbyła się Szósta Kairska Konferencja Antywojenna w atmosferze wzrastającego oporu przeciw reżimowi egipskiego dyktatora i bliskiego sojusznika USA Hosniego Mubaraka. W konferencji uczesntiniczyło ok. 1500 osób.
Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*
Londyn - Zatrzymanie radnego, uczestnika Kairskiej Konferencji
Lewicowy działacz i radny londyńskiej dzielnicy Tower Hamlets, Oliur Rahman, został zatrzymany przez brytyjskie tajne służby na londyńskim lotnisku Heathrow na podstawie prawa antyterrorystycznego.
Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*
Zachód igra z Kosowem
W dniu 17 lutego parlament w Prisztinie, stolicy serbskiej prowincji Kosowa, proklamował niepodległość. Duże mocarstwa, jak USA, Niemcy, Francja, Brytania i Włochy bardzo szybko podjęły decyzję, by ją uznać. W ślad za nimi 26 lutego poszła Polska.

Str. 6-7
Globalny kapitalizm w kryzysie
Czy wracamy do lat 30-ych?
Krach na Wall Street z 29 października 1929 wszedł do masowej wyobraźni jako sztandarowy przykład kryzysu systemu finansowego. Mimo, że nie mamy dziś w sytuacji, w której bankierzy rzucają się z okien wieżowców, istnieją wystarczające podobieństwa pomiędzy dzisiejszymi i ówczesnymi czasami, pozwalające dostrzec dlaczego finansiści po obu stronach Atlantyku obudzili się ostatnio zlani zimnym potem.

Globalny kapitalizm w kryzysie
Chiny-USA - Niebezpieczne związki

Rosnąca w USA kampania nawołująca do bojkotu Igrzysk Olimpijskich jest ostatnią rzeczą, której Bush obecnie potrzebuje. Obiecał chińskiemu prezydentowi Hu Jintao, że przybędzie na Igrzyska. Ekspert ds. Azji powiedział dla New York Times’a, że „to debiut towarzyski Chin”: „Gdyby Bush odwołał swoja wizytę, to Chiny „straciłyby twarz” i wówczas współpraca z nimi nad sprawami dotyczącymi m.in. Północnej Korei i praw człowieka byłaby znacznie trudniejsza.”

IRAK - Powstanie w Basrze ukazało słabość okupanta
Irackie wojsko zaatakowało w marcu południowe miasto, Basrę, próbując zniszczyć opór przeciw okupacji. W odpowiedzi setki tysięcy Irakijczyków wyszło na ulice.USA chciały, by iraccy żołnierze zastąpili amerykańskich - tak żeby Stany mogły powoli redukować liczbę swoich wojsk. Jednak wielu irackich żołnierzy i policjantów odmówiło walki, podczas gdy inni wycofali się lub przeszli na stronę rebeliantów.

Str. 8
Globalny kapitalizm w kryzysie
Alternatywa dla rynkowego obłędu
Dziennikarz Financial Times, jednej z najbardziej znanych gazet światowego biznesu, żalił się ostatnio nad globalnym kryzysem finansowym (25.03.2008) i stwierdził: " Czy na pewno brytyjska Socjalistyczna Partia Robotnicza [Socialist Workers Party – SWP] potrafi zrobić coś lepszego? Raczej nie." (SWP jest siostrzaną organizacją Pracowniczej Demokracji). Przedstawiamy odpowiedź Chrisa Harmana z SWP na to “wyzwanie”.

Str. 9
Strajki * Protesty *

Oświata - ZNP: Strajkujmy do skutku!; Port Gdynia: Wygrany strajk dokerów; Poczta Polska: 86 % za strajkiem; Szpital w Przemyślu:Podwyżki dla pracowników ; Bikkoplast - Wrocław: Warto tworzyć związki w zakładach; Tesco: Pierwszy strajk w hipermarkecie; Transport publiczny - Szczecin, Częstochowa, Bielsko-Biała: Strajki o podwyżki, urlopy; CEGIELSKI - POZNAŃ: „Chcemy 500 zł. podwyżki”; FIAT AUTO POLAND – Bielsko-Biała, Tychy: Podnieście nam pensje.

Str. 10
Sztuka uliczna* Sztuka uliczna* Sztuka uliczna*
Artyści na barykadach
W Rosja 1917 – masowe festiwale; Plakaty jako broń w Paryżu 1968 roku; Diego Rivera i Meksykańska Rewolucja.
Co słychać?
Cytaty z prasy.
Str. 12
Działajmy przeciw "tarczy"
W dniach 14-15 CZERWCA Inicjatywa „Stop Wojnie” planuje przeprowadzenie szeregu demonstracji w różnych miastach Polski przeciw budowie bazy. Prosimy o JAK NAJSZYBSZY kontakt wszystkich ludzi z większych i mniejszych miejscowości, które chcą pomóc w organizacji lokalnego protestu.