Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Kwietniowy numer
(można teraz przeczytać niebieskie tytuły):

Str. 2
GIERTYCH MUSI ODEJŚĆ
Nauczyciele przeciw Giertychowi

Związek Nauczycielstwa Polskiego prowadzi kampanię przeciw ministrowi edukacji Romanowi Giertychowi. W dniu 17 marca w Warszawie miała miejsce wspaniała demonstracja ZNP - według związku było 16 tysięcy protestujących.

IPN nie chce pamiętać
"To smutne, ale prawdziwe. IPN prowadzi obecnie ponad 300 śledztw w sprawie mordowania Żydów, ale od sześciu lat nikogo nie postawił w stan oskarżenia. Nie widać rezultatów!"

Przeciw Wojnie i "tarczy"
W sobotę, 24 marca odbyła się ogólnokrajowa demonstracja antywojenna w Warszawie. Ludzxie przyjechali z różnych miast m.in. z Katowic Lublina, Gdańska, Szczecina, Łodzi, Wrocławia, Krakowa, Włocławka, Bydgoszczy.

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
PiS pęka, czas na prawdziwą alternatywę

Jarosław Kaczyński jest coraz słabszy. Rządzi dzięki 10 - procentowemu poparciu całego elektoratu (PiS w wyborach parlamentarnych zdobył ok. 25 proc. głosów przy 40 procentowej frekwencji) dla jego sojuszu byłych członków konserwatywnego Porozumienia Centrum i katolicko - fundamentalistycznego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.

Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Więcej krwi na rękach polskich włądz
„Trzeba będzie zmienić charakter naszego kontyngentu na bardziej ofensywny” – tak w dniu 5 kwietnia wypowiedział się Lech Kaczyński na temat polskich wojsk w Iraku.

Str. 4
TIRy na tory, nie na torfy
Plany rządy przeprowadzenia trasy przez Dolinę Rospudy wywołały ostatnio spore protesty. Jak chronić przyrodę? Jak pogodzić ochronę środowiska z bezpieczeństwem mieszkańców?
Pracownicza Demokracja zadała pytania o Rospudę Pawłowi Listwanowi, uczestnikowi ruchu ekologicznego

Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata *
Naprawdę zginęło ponad 650 tys. cywilów w Iraku
Brytyjskie czasopismo medyczne The Lancet podało w październiku 2006 r., że według badania Johns Hopkins University (USA) ponad 650 tys. irackich cywilów zginęło od czasu inwazji na Irak dokonanej przez koalicję USA w marcu 2003 r.. Polskie wojska uczestniczyły w inwazji od początku i wciąż uczestniczą w okupacji tego kraju... Nawet główny doradca brytyjskiego ministerstwa obrony uważał, że w ciągu badań stosowano niemalże najlepsze praktyki.
Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata *
Irakijczycy jednoczą się przeciwko okupacji
W dniu 9 kwietnia ok. miliona Irakijczyków demonstrowało w mieście Nadżaf przeciwko okupacji ich kraju przez USA. Protest odbył się w czwartą rocznicę przejęcia Bagdadu przez wojska amerykańskie.
Str. 5
Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata *
Stańmy po stronie mieszkańców Iranu przeciwko agresji USA

Stany Zjednoczone wysłały już do Zatoki Perskiej dwa lotniskowce, a trzecia grupa bojowa jest w drodze. Wszystkie trzy mają na pokładzie broń jądrową. USA od kilku miesięcy wzmagają pogróżki pod adresem Iranu – dzieje się to w miarę pogarszania się sytuacji w okupowanym Iraku.
Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata * Ze świata *
Opór w Kairze
Na przełomie marca i kwietnia odbyła się w stolicy Egiptu piąta antywojenna konferencja kairska. Ponad 1500 osób dyskutowało o tym, jak wspierać ruchy oporu i tworzyć jedność przeciwko represyjnym reżimom na Bliskim Wschodzie.Wśród najważniejszych tematów konferencji były groźba wojny w Iranie oraz próba dzielenia Irakijczyków na podstawie różnic etnicznych i wyznaniowych.

Str. 6
Na lewym skrzydle
- felieton
Mamy już dość
Twórcy III i IV RP starali się przedstawić swoje projekty jako radykalne zerwanie z PRL. Jeśli dostrzegano jakieś podobieństwa między starym a nowym systemem to widziano je albo w zbyt rozbudowanym „socjalu” (tak twierdzili liberałowie) albo w nadmiernej tolerancji dla byłych PZPRowców (tak uważali konserwatyści). Nie mówiono głośno, że zarówno PRL jak i III/IV RP to państwa kapitalistyczne.

Str.6- 7
Rewolucja Gramsciego
Gramsci był jednym z najwybitniejszych aktywistów i teoretyków marksizmu w okresie, gdy partie komunistyczne naprawdę wyrażały politykę oddolnego socjalizmu. Dzisiejsi antykapitaliści mogą się wiele od niego nauczyć.

Str. 8
W obronie życia kobiet
Cyniczna gra sejmowa, której stawką było zdrowie i życie kobiet, skończyła się (na razie) fiaskiem dla antyaborcjonistów. Żadna z zaproponowanych zmian w konstytucji nie została przyjęta. W debatach stale słyszymy, że Marek Jurek jest "szlachetnym politykiem", że ma "nieugięte zasady" i "moralny kręgosłup". Jest on jednak wielkim hipokrytą. Pojechał odwiedzić i wręczyć ryngraf Augustowi Pinochetowi, jednemu z najkrwawszych dyktatorów po drugiej wojnie światowej, odpowiedzialnemu za śmierć wielu tysięcy ludzi w Chile.

Str. 9
Strajki * Protesty *

Kopalnia "Budryk" -Górnicy wywalczyli podwyżki; Cegirelski Poznań - Będziwe referendum strajkowe; Kopalnia "Bogdanka"- Minister stosuje "patriotyzm", górnicy grożą strajkiem; PGNiG - Lepiej podwyżka niż akcje; IKS "Solino" - Zwycięstwo głodujących; Międzyzakładowy Komitet Protestacyjny - Związkowcy kontra minister.

Str. 10
Popularna nauka* Popularna nauka* Popularna nauka*
Zenon Kosidowski
W poszukiwaniu afirmacji życia

Książki Kosidowskiego pozostały w świadomości czytelników. Jedna z największych zalet jego pisarstwa jest prosty język. To właśnie dzięki niemu zaraził dziesiątki tysięcy ludzi nauką, która nie była już wiedzą tylko dla wybranych.
Co słychać?
Cytaty z prasy

Str. 12
Kalendarz antysystemowy
Kapitalizm kontra kobiety - kobiety kontra kapitalizm* Marksizm 2007 w Londynie* Protest przeciwko G8 w Rostocku (w Niemcczech) * Ameryka łacińska przeciw kapitalizmowi w Gdańsku*