Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Grudniowy numer (2008 r.)

Str. 1
17 grudnia - protestujmy przed Sejmem przeciw polityce rządu
* Emerytury prawem, nie przywilejem - * Stop prywatyzacji szpitali  -* NIE zwolnieniom - nie płaćmy za ich kryzys - * Nacjonalizacja firm, które chcą zwalniać pracowników - * Potrzebujemy strajku generalnego.

Str. 2
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
KRYZYS I OPÓR W POLSCE - NIE PŁAĆMY ZA ICH KRYZYS
Pracownicy gotowi na strajk generalny
Grudniowe blokady torów kolejowych przez związkowców w Warszawie, a poprzednio w innych miastach, jak Katowice i Bydgoszcz, są dowodem na determinację pracowników w walce z rządowymi atakami.

Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Zjednoczmy się
Związki zawodowe są potencjalnie w silnej pozycji w sprawie pomostówek. Członkowie wielu związków są wściekli i zdeterminowani. Ale liderzy muszą wezwać do prawdziwej walki strajkowej, nie tylko do demonstracji.

Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Rząd niepewny wobec wsrastającego kryzysu
„Polska jest wyspą stabilności” – Donald Tusk, 13 października 2008 r.„Polska nie jest wyspą” – minister finansów Jacek Rostowski (siedzący obok premiera), 30 listopada 2008 r.

Str. 3
Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
KRYZYS I OPÓR W POLSCE
Kryzys coraz głębszy - Grecja stanowi nadzieję
Masowe wystąpienia uliczne w Grecji są tak potężne, że zostały nazwane grecką intifadą – czyli tak, jak palestyńskie powstanie. Pokazują one, jak w dobie kryzysu ataki rządowe mogą spowodować nagłe wybuchy społeczne.

Naszym zdaniem* Naszym zdaniem* Naszym zdaniem*
Zwycięska okupacja w chicagowskiej fabryce

Walka i zwycięstwo ok. 250 robotników chicagowskiej firmy Republic Windows and Doors (RWD) zelektryzowała USA.

IDEE W RUCHU - 4 strony analiz i argumentów
Str. 4
Francja: Kryzys i rewolta
Alain Krivine o Nowej Partii Antykapitalistycznej
Alain tłumaczył, że nowa partia wyrosła z okresu konsultacji, w którą zaangażowanych było 400 lokalnych komitetów w całej Francji.

Miliard ludzi głoduje na świecie
Każdego dnia z niedożywienia umiera prawie 20 tysięcy dzieci. Co pięć sekund jedno. Społeczność międzynarodowa jest bezradna ... Najnowszy raport ONZ jest szokujący, bo w XXI wieku liczba głodujących wcale się nie zmniejsza. Wręcz przeciwnie. Od ubiegłego roku przybyło ich 40 milionów. „I ta liczba, z powodu kryzysu finansowego i gospodarczego, może jeszcze wzrastać“ – ostrzega ONZ.

Str. 5
Francja: Kryzys i rewolta
Walka z ofensywą Sarkozy'ego

Neoliberalny rząd francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego odpowiedział na kryzys ekonomiczny mieszanką zaprzeczeń, hipokryzji, a przede wszystkim determinacją do tego, by koszta ponieśli pracownicy.

Str. 6
GRECJA NA ULICACH
Grecki ruch masowy powstaje przeciwko państwu
Grecki prawicowy rząd znalazł się w bardzo kłopotliwej sytuacji z powodu masowych protestów, strajków i marszy studenckich, wywołanych zabójstwem 15 letniego chłopaka, które miało miejsce w sobotę  6 grudnia w Atenach.

GRECJA NA ULICACH
Grecki rząd stara się utrzymać cięcia
Grecki rząd stara się przepchnąć serię radykalnych rozwiązań w odpowiedzi na rosnący kryzys.

Str. 7
GRECJA NA ULICACH
Lewicowa polityka gra ważną rolę
Obecną falę walk można cofnąć do 2001 r., gdy niesamowity ruch strajkowy zmusił ówczesny rząd Pasoku do wycofania się z planów reformy emerytalnej dla pracowników.

Str. 7
GRECJA NA ULICACH
Wspólne oświadczenie organizacji greckiej lewicy antykapitalistycznej
My, sygnatariusze niniejszego tekstu, organizacje antykapitalistycznej lewicy, pragniemy potępić, dokonane z zimną krwią, morderstwo 16 - letniego Alexisa Grigoropoulosa dokonane przez członków specjalnej gwardii policyjnej, dokonane 6 grudnia. Wznosimy nasze dłonie w geście solidarności z demonstracjami przeciw rządowi morderców, demonstracjami obejmującymi całą Grecję.

Str. 8
NIE DLA NATO
Bałkańska Konferencja Antywojenna - Do zobaczenia w Strasburgu!
W związku z 60 rocznicą powstania NATO, w dniach 2-5 kwietnia 2009 r. na granicy francusko-niemieckiej (we francuskim Strasburgu i małej niemieckiej miejscowości Kehl) odbędzie się okolicznościowy szczyt Sojuszu.

Buty w Busha
''To pożegnalny pocałunek, ty psie. To od wdów, sierot i tych wszystkich, którzy zostali zabici w Iraku.”
AFGANISTAN -Sprzęt do okupantów nie dotarł
W niedzielę 7 grudnia w pakistańskim Peszawarze islamscy rebelianci zaatakowali zgromadzony na lotnisku amerykański sprzęt przeznaczony do transportu do Afganistanu. Spalono 96 ciężarówek wojskowych Humvee oraz kilkadziesiąt innych pojazdów i kontenerów.

Str. 9
Strajki * Protesty *

Kolejarze - Warszawa: Dziś na torach, jutro strajk; NSZZ "S": Protest pod Sejmem; Zakłady przeróbki węgla -Związkowcy wzywają do protestu; FZZ "Metalowcy": Zapowiedź akcji protestacyjnej; Huta "Batory" - Chorzów; Kolejarze - Łódź: Przeciwko likwidacji połączeń; Pielęgniarki - Lipsko; Okupacja szpitala; Huta aluminium - Konin; MPK - Rzeszów: Strajk ostrzegawczy o premie.

Str. 10
Książka * Książka * Książka *
II Rzeczpospolita inaczej
Piękne lata trzydzieste Andrzeja Garlickiego - recenzja. Oraz fragmenty z książki.
Str. 12
Międzynarodowa konferencja klimatyczna w Poznaniu - COP14
Politycy zwlekają - świat w niebezpieczeństwie

Jak co roku podczas konferencji 6 grudnia na całym świecie miały miejsce marsze w ramach Globalnego Dzień Akcji na rzecz Klimatu .

W Poznaniu ok. 1500 osób maszerowało pod hasłem „Klimat – Teraz!” z Placu Wolności pod Targi, gdzie zgromadzeni byli politycy i inni uczestnicy konferencji. Uczestnicy marszu przedstawili postulaty skierowane do  międzynarodowej konferencji klimatycznej oraz rządu polskiego.

50-miliardowe oszustwo
Jedna z czołowych postaci w elitach biznesowych USA, Bernard Madoff, został zatrzymany przez FBI. Podejrzany jest o stworzenie największej w historii piramidy finansowej i zdefraudowanie 50 miliardów dolarów.