Pracownicza Demokracja
Gazeta PRACOWNICZEJ DEMOKRACJI

Czerwcowy numer (2008 r.)
(można przeczytać niebieskie tytuły)

Str. 2
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Segregacja rasowa w szkole
Dyrektor szkoły podstawowej w Maszkowicach (woj. Małopolskie) wpadł na wspaniały pomysł „pedagogiczny” - postanowił wprowadzić segregację rasową na swoim podwórku. Nie odpowiada mu obecność romskich dzieci w prawdziwie polskiej szkole. Romowie widocznie nie są godni siedzieć w ławkach razem z Polakami, dlatego też muszą wchodzić do szkoły tylnym wejściem, tuz obok śmietnika.

Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Strajk w Poczcie Polskiej - niepotrzebna klęska
Niestety, strajk pocztowców zakończył się po tym, jak kierownictwo pocztowej „Solidarności” zawiesiło strajk po dziewięciu dniach (3-11 czerwca). W porozumieniu nie było mowy o postulatach płacowych, które wywołały strajk.

Str. 3
Naszym zdaniem * Naszym zdaniem * Naszym zdaniem *
Na lewo od "Zapateralskiego"
Napieralski obiecuje zmiany, ale już na kongresie widać było, że stara gwardia SLD trzyma się mocno - z pomocą nowego przewodniczącego... Ostatnia “trasa antytarczowa” (spotkania w całym kraju, kumulacją których będą protesty przeciw budowie w Polsce amerykańskiej bazy rakietowej w dniu 14 czerwca – patrz s. 12) pokazała, że w kampaniach potrzebna jest współpraca ludzi w organizacjach na lewo od SLD - i ta współpraca ma miejsce.

Str. 4
Precz z antypracowniczym Tuskiem!
Łapy precz od Kodeksu Pracy - Demonstracja w Warszawie - 20 czerwca - PKiN-pl Defilad - godz 13.00 [plakat WZZ "Sierpień 80"]

PYTANIA W RUCHU
Zapatero żaden bohatero
Nowy lider SLD, Grzegorz Napieralski już ma swoją ksywę – „Zapateralski”. Premier Hiszpanii Zapatero ma wizerunek lewicowy na świecie, ale nie miejmy w nim iluzji – Afgańczycy, pracownicy, studenci i imigranci już doświadczyli efektu jego prowojennej i wolnorynkowej polityki. A co do Napieralskiego, to jest on jeszcze mniej wiarygodny w swojej „lewicowości".

Str. 5
Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*

IRAK - Nowy plan całkowitej kontroli USA
George Bush przestaje już twierdzić, że Irak jest demokratycznym państwem. Forsuje on „porozumienie bezpieczeństwa”, które pozbawi ten kraj suwerenności i umożliwi jego wykorzystanie jako platformy do wszczynania następnych wojen. Chodzi o potajemny traktat znany jako „Umowa o Statusie Sił”, który USA zamierzają wymusić na Iraku.

Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata* Ze świata*
WŁOCHY- Prawica wzmaga rasistowskie ataki
Włoska prawica wzmaga rasitowskie ataki na imigrantów. Kilka dni po zwycięstwie  prawicowego miliardera Silvio Berlusconiego w kwietniowych wyborach parlamentarnych obóz Romów w Neapolu został doszczętnie spalony.

Str. 6
Na lewo od SLD-SdPl
Jesteśmy gotowi na nową siłę polityczną
Rok Wyniki tego sondażu pokazują, że blisko 90 proc. społeczeństwa chciałoby partii, której celem byłaby pomoc ludziom najbiedniejszym i wykluczonym; 85 proc. uważa, że w Polsce potrzebne jest ugrupowanie walczące o równe szanse życiowe dla wszystkich obywateli; 62 proc. opowiada się za partią dbającą o interesy pracowników najemnych; 59 proc. chce partii walczącej o prawa kobiet i mniejszości (w tym seksualnych), 48 proc. jest zdania, że przydałaby nam się siła polityczna walcząca o rozdział Kościoła od państwa. Pracownicza Demokracja poprosiła przedstawicieli różnych ugrupowań o komentarz W sprawie potrzeby budowania alternatywy na lewo od SLD. W tym miesiącu przedstawiamy dwie odpowiedzi.

Str. 6
Europejska lewica radykalna razem
Europejska radykalna lewica ma powody do radości. We Francji, w
dniu 31 maja czerwca tysiąc osób uczestniczyło w zorganizowanym na lewym Brzegu Sekwany przez Rewolucyjną Ligę Komunistyczną (LCR) wiecu. Bogusław Ziętek, Sierpień 80 i Polska Partia PracyTo bardzo udana konferencja. Organizacje antykapitalistyczne z całej Europy potrafiły wymienić swoje poglądy. Uzgodnić wspólne pola działania, na których prowadzić będą kampanie i mobilizacje. Okazało się jak wiele nas łączy a jak niewiele dzieli.

Str. 7
Czy Barack Obama stanowi realną alternatywę?
Nie tylko w USA ale na całym świecie aktywiści antywojenni, antyrasiści i ludzie, którzy chcą zmian, cieszą się, że Barack Obama pokonał Hillary Clinton i będzie kandydatem Partii Demokratycznej na prezydenta USA. Zdolność Obamy do mobilizowania dziesiątków tysięcy ludzi na wiecach zrobiła swoje. Ludzie naprawdę uwierzyli, że tu jest polityk potrafiący pójść zupełnie inną drogą niż pogardzana administracja Busha. Ale czy naprawdę tak jest?

Str. 8
ŚWIATOWY SYSTEM
Zimna Wojna oraz “koniec historii”
Po drugiej wojnie światowej świat został podzielony na dwa konkurujące ze sobą imperialistyczne bloki – kapitalistyczny Zachód oraz państwowo - kapitalistyczny Związek Radziecki.Podział ten został uzgodniony podczas serii spotkań na szczycie między zwycięskimi sojusznikami wojennymi – USA, ZSRR, Wlk. Brytanią i Francją.W tym nowym świecie sojusznicy USA podporządkowywali się jej dowództwu wojskowemu.Po drugiej stronie państwowy kapitalizm rozwinął się w Rosji wskutek izolacji rewolucji w latach 20-ych XX wieku. Stalin oraz biurokraci wokół niego zniszczyli resztki kontroli pracowniczej i stworzyli nową klasę panującą.Gdy wojna się skończyła w 1945 r., ZSRR okupował znaczną część wschodniej Europy, plądrując zasoby krajów tego regionu.Pat supermocarstw znany jako Zimna Wojna był daleki od bycia zimnym.

Co słychać?
Cytaty z prasy.

Str. 9
Strajki * Protesty *

Szkolnictwo: Masowy strajk; Tramwaje Śląskie: Strajk o 500 zł.; Rzeszów - MPK: Strajk o 20%; Domy Opieki Społecznej - Warszawa, Chełm: Protest przeciw głodowym pensjom; Bydgoszcz, Lublin, Rzeszów, Suwałki: Protest emerytów; Biedronka - Warszawa: Przeciw łamaniu praw pracowniczych; Arcelor Mittal Poland: Przeciw zwolnieniom grupowym; Krosieńskie Huty Szkła: Nie zwolnieniom!

Str. 10
Książka* Klimat* Książka* Klimat*
Musimy zmienić system, by powstrzymać zmiany klimatyczne
Walka o uratowanie planety zmusza nas do zadania pytań o to, jakich środków potrzeba do zatrzymania gwałtownej zmiany klimatu, o alternatywę dla paliw opartych na węglu i o to, jak moglibyśmy przeorganizować społeczeństwo. Jonathan Neale mówi o swojej najnowszej książce „Zatrzymać zmianę klimatu – zmienić świat”.
Str. 12
Zatrzymać amerykańskie rakiety!
W maju i czerwcu Inicjatywa „Stop Wojnie” zorganizowała w różnych miastach serię spotkań pt. „Komu potrzebne amerykańskie rakiety? Czyli dyskusja o tzw. „tarczy antyrakietowej””.
Spotkania te miały na celu przybliżenie istoty programu, którego elementem ma być budowa w Polsce amerykańskiej bazy rakietowej, i o którym próżno by szukać informacji w mediach głównego nurtu. W efekcie przeprowadzonych spotkań kilka kolejnych miast zdecydowało o przeprowadzeniu pikiet w dniu ogólnopolskiego protestu przeciw budowie w Polsce amerykańskiej bazy rakietowej – 14 czerwca. Oto lista miast, w których odbędą się protesty.