WEEKEND ANTYKAPITALIZMU - 16-18 listopada

Ok. 130 osób uczestniczyło w Weekendzie Antykapitalizmu 2007 (16-18 listopada) organizowanym przez Pracowniczą Demokrację w Warszawie,. Ludzie z różnych organizacji i niezrzeszeni dyskutowali i debatowali na 12 spotkaniach.

Omówiono sprawy takie, jak: sytuacja powyborcza w Polsce, tzw. "wojna z terrorem" i walka z imperializmem, tworzenie politycznej alternatywy na lewo od socjaldemokracji, wyzwolenie kobiet, powiew nowego ruchu na przykładzie Białego Miasteczka, Rewolucja Boliwariańska Chaveza i fala antykapitalizmu w Ameryce Łacińskiej, Palestyna, zagrożenia wobec klimatu, ruch alterglobalistyczny i niestabilność światowej gospodarki. Odbył się także cykl trzech spotkań na temat 90. rocznicy Rewolucji Rosyjskiej.

Przyjechali ludzie z różnych miast: m.in z Krakowa, Szczecina i Gdańska.

Na spotkaniu o Palestynie, przeprowadzonym wspólnie z Viva Palestyna, przemawiała Anna Wajda, która dopiero co wróciła do Polski po prawie trzech tygodniach spędzonych w izraelskim areszcie.

Jarosława Nowakowska i Alfreda Ostrowska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych(przewodnicząca i wiceprzewodnicząca związku w publicznym ZOZu w Warszawie) przyjechały z koleżanką z pracy i wzruszająco opowiadały o Białym Miasteczku - o tym jak się organizowały, o poparciu ze strony innych związkowców i solidarności ze strony ludzi.

W spotkaniu o Iraku, Afganistanie i tzw. "tarczy" antyrakietowej przemawiali Przemysław Wielgosz z Le Monde Diplomatique oraz Filip Ilkowski, (Pracownicza Demokracja i współorganizator demonstracji Inicjatywy "Stop Wojnie").

Wyświetlano także filmy i prezentacje nt. Palestyny, zagrożenia wobec klimatu oraz tegorocznych protestów alterglobalistów przeciwko G8 w Rostocku.

Werner Halbauer, członek zarządu nowej niemieckiej partii Die Linke (Lewica) w Berlinie, spóźnił się na pierwsze spotkanie, na którym był mówcą, ale to raczej cieszyło niż smuciło uczestników Weekendu. Halbauer musiał dojechać do polskiej granicy samochodem, ponieważ miał miejsce największy strajk kolejarzy w niemieckiej historii! Halbauer opowiadał o tym, jak powstanie Die Linke w Niemczech spowodowało spadek poparcia dla nazistów i wzmocniło ruch przeciwko polityce neoliberalizmu i wojnie.

Największe spotkanie zakończyło Weekend. Piotr Ikonowicz (Nowa Lewica), Bartłomiej Kozek (Zieloni 2004), Maciej Gdula (Krytyka Polityczna), Łukasz Foltyn (twórca Gadu Gadu) i Andrzej Żebrowski (Pracownicza Demokracja) otworzyli dyskusje nt. tworzenia zjednoczonej lewicowej alternatywy na lewo od LiD.

Werner Halbauer i Filip Ilkowski Ewa Dąbrowska Szulc (ProFemina), Ellisiv Rognlien (Pracdem), Asia Puszwacka (Pracdem), Ania Burdzińska i Lenka
Alfreda Ostrowska, Jarosława Nowakowska i koleżanka z pracy (wszystkie z OZZPiP) Mówi Kuba Olszewski (Pracdem), siedzą Maciej Gdula (Krytyka Pol.ityczna) i Łukasz Foltyn
Anna Wajda

Piotr Ikonowicz, Joanna Puszwacka, Bartek Kozek, Maciej Gdula, Andrzej Żebrowski