G8 2005 - Antyszczyt

W lipcu, w Szkocji po raz kolejny spotkają się liderzy najbogatszych krajów na świecie w ramach tzw. G8. Dokładniej są to prezydenci i premierzy siedmiu najbogatszych krajów (USA, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady, Włoch) oraz Rosji.


Będą tam więc ludzie odpowiedzialni za prowadzenie najkrwawszych imperialistycznych wojen na świecie (Irak, Czeczenia) oraz za forsowanie prokorporacyjnej polityki prywatyzacyjnej, zarówno we własnych krajach, jak i w najbiedniejszych częściach świata. Polityka ta codziennie doprowadza do intensyfikacji nędzy, głodu i śmierci szczególnie w tzw. krajach Południa.


Ruch antykapitalistyczny, alterglobalistyczny i antywojenny nie pozwoli im spotykać się bez przeszkód. Protesty w związku ze szczytami G8 mają już kilkuletnią tradycję – najbardziej pamiętny z nich to seria demonstracji we włoskim mieście Genua w 2001 roku, kiedy zmilitaryzowana policja zastrzeliła demonstranta, Carla Guilianego. Wydarzenie to spowodowało, że jeszcze większa liczba ludzi (ok. 300 tys.) wyszła na ulice, by zaprotestować przeciw G8 i przemocy policji, co dało impet do wzrostu ruchu antykapitalistycznego w Europie.


Tegoroczne protesty w związku z G8 mają wiele części. Przed rozpoczęciem szczytu,

2 lipca, planowana jest masowa demonstracja przeciw ubóstwu pod hasłem „Uczyńmy z nędzy historię”.

3 lipca rozpocznie się alternatywna konferencja. W kolejnych dniach planowanych jest kilka akcji bezpośrednich, np. blokada bazy nuklearnej Faslane.

6 lipca w dniu rozpoczęcia samego szczytu, , odbędzie się duża antyszczytowa demonstracja.


Taktyka władzy i policji w Szkocji jest podobna do tej, którą pamiętamy z miesięcy przed ekonomicznym szczytem w Warszawie w zeszłym roku: próby przestraszenia mieszkańców, prześladowania aktywistów i odizolowania ich od reszty społeczeństwa. Tak, jak mieszkańcy Warszawy w zeszłym roku odkryli fałszywość propagandy przeciw alterglobalistom, zwykli Szkoci też nie dają się oszukać. Protesty poparte są przez związki zawodowe i organizacje pozarządowe oraz posłów szkockiego parlamentu.


Pracownicza Demokracja planuje wyjazd z Polski na anty-G8 protesty. Jeśli chcesz, możesz też uczestniczyć po G8 w 5-dniowej konferencji „Marxism 2005” w Londynie od 7 do 11 lipca.


Wyjazd do Londynu tanim lotem (najniższa cena ok. 340 zł w dwie strony) lub autokarem czy autostopem - a z Londynu do Edinburga specjalnym pociągiem razem z organizacją „Globalise Resistance” za ok. 120 zł w dwie strony. Jeśli chcesz pojechać razem z nami - skontaktuj się jak najszybciej:
pracdem@go2.pl, tel. (022) 847 27 03.